W Brnie - historycznej stolicy Moraw

Brno to jedna z wizytówek Czech i miasto o bogatej historii, w którym zachowały się wspaniałe zabytki takei jak klasztory, świątynie, zamek i kamienice.

Morawy jako obszar historyczny Republiki Czeskiej wzięły swoją nazwę od przepływającej tamtędy rzeki Morawy, wraz z jej licznymi dopływami. W południowo-wschodniej części tej krainy położone jest Brno, czyli drugie co do wielkości miasto w Czechach, słynące z ciekawej historii i wspaniałych zabytków.

 

 

 • Najstarsze budowle Brna
  Jako że historia Brna i jego okolic sięga wiele wieków wstecz, w mieście zachowało się dużo zabytków z różnych okresów historycznych. Możemy podziwiać starówkę z ratuszem, wokół której znajdziemy przynajmniej parę muzeów, na przykład Muzeum Etnograficzne i Muzeum Moraw. Niezwykle imponujący jest XII-wieczny zamek na wzgórzu Špilberk. Na przestrzeni wieków pełnił on funkcje siedziby królewskiej, więzienia i twierdzy. Obecnie mieści się tu muzeum przedstawiające historię miasta. Organizowanych jest tu wiele wystaw czasowych i stałych, między innymi odzwierciedlające barokową aptekę czy kaplicę zamkową, a także nieco bardziej nowoczesne, na przykład ekspozycja poświęcona sztucznym ogniom. Większym powodzeniem wśród turystów cieszą się jednak lochy z narzędziami tortur (tak zwane kazamaty) lub wieża widokowa.
   
 • Sakralne cuda stolicy Moraw
  Choć dzisiaj Czechy są zdecydowanie świeckim państwem, zachowało się wiele zabytków sakralnych. Jednym z nich jest katedra świętych Piotra i Pawła wzniesiona na wzgórzu Petrov, właśnie w Brnie. Przeszła ona parę przebudów, zatracając cechy romańskie i gotyckie na rzecz neogotyckich. W środku jednak zachowały się barokowe detale. Możliwe jest zejście do krypt, w których prezentowana jest historia katedry. Warto również wdrapać się na ukończoną w XIX wieku wieżę, by podziwiać stare miasto w całej okazałości. Wśród innych sakralnych obiektów Brna można wymienić gotycką bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i klasztory - augustianów ufundowany już w XIV wieku, franciszkański z XVII wieku lub fundacji Ottokara z 1209 roku.
   
 • Miasto mieszczan
  W Brnie zachowało się do tej pory wiele wspaniałych pałaców mieszczańskich. Warto wymienić w tym miejscu budowle znajdujące się przy ulicy Namesti Svobody - Dům pánů z Lipé (XVI-wieczny, dziś między innymi centrum handlowe), Kleinův palác (XIX-wieczny, obecnie oddział jednego z banków i filia biblioteczna) oraz Dům u Čtyř mamlasů (z początku XX wieku, teraz elegancka cukiernia). Spacerując ulicą Koblizna należy przyjrzeć się jeszcze Schrattenbachův palác, w którym swego czasu pomieszkiwał sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Będąc w Brnie, nie można również pominąć willi Tugendhatów wzniesionej w latach międzywojennych, wpisanej w 2002 roku na światową listę dziedzictwa UNESCO.