W Grenoble, w centrum Alp

Grenoble nazywane jest stolicą Alp francuskich – to ważny ośrodek naukowy, kulturalny i turystyczny, z licznymi zabytkami i atrakcjami.

Grenoble to serce Alp francuskich, położone w południowo - wschodniej Francji. W przeszłości znane jako Cularo, które był siedzibą plemienia Alloborgów. W 1968 roku odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Dziś miasto jest ważnym ośrodkiem naukowym oraz turystycznym, jednym z największych w tej części kraju. Uwagę zwraca też duża liczba klubów nocnych, w których do białego rana bawią się studenci.

 

 

  • W Grenoble, w centrum Alp

Grenoble kojarzone jest nie tylko z turystyką, ale i nauką. Siedzibę w Grenoble mają Uniwersytety Joseph Fourier, Pierre Mendès France, Stendhal oraz politechnika Institut national polytechnique de Grenoble. Mimo niewielkiej liczby ludności , Grenoble jest jednym z najbardziej cenionych ośrodków naukowych w całej Europie. Taka opinia przyciąga wielu młodych ludzi, których można spotkać na ulicach miasta i w licznych pubach czy kawiarenkach. To sprawia, ze Grenoble tętni życiem, i ma turystom do zaoferowania ciekawe atrakcje związane z zabawą i „ nocnym życiem„. W Grenoble znajduje się wiele dyskotek i nocnych klubów , jak na przykład Ambiance Café, Le Pop Art przy Rue des Alliés, Le System przy Rue Dauphiné, Le George V przy Cours Berriat czy La Fete przy Grande Rue.

 

  • Zabytki i atrakcje turystyczne w Grenoble

Wśród zabytków Grenoble warto zobaczyć budynek sądu znajdujący się w dawnym pałacu delfina, a także gmach dawnego kolegium jezuitów z siedemnastego wieku. Znakomitym punktem widokowym jest Fort de la Bastille. Można dostać się tam kolejką linową, znajduje się tu ciekawe muzeum starych samochodów – Musee de l’Automobile, ze zbiorami przedwojennych motocykli , rowerów oraz samochodów. Ciekawa atrakcją dla turystów jest Ogród Delfinów , położony nad rzeką Isere. Piękne widoki, na przykład na fort Rabot czy pomnik legendarnej Philis de La Charce przyciągają turystów. Warto zobaczyć także gotycką katedrę Notre-Dame oraz kościół Église Saint-Laurent (z muzeum archeologicznym) czy kościół Saint-Louis. Oprócz wymienionych muzeów , koniecznie trzeba odwiedzić Musee de Peinture et de Sculpture. Zgromadzono tam między innymi obrazy malarzy francuskich , włoskich czy hiszpańskich. Wśród zbiorów można podziwiać dzieła takich artystów jak Monet, Redon, Renoir, Zurbaran, Bonnard czy Cesar. Natomiast w Musee Stendhal znajdują się pamiątki po słynnym pisarzu urodzonym w Grenoble - Stendhalu