W Krainie Świętego Mikołaja: dokąd wysyłać listy?

Kraina Świętego Mikołaja to miejsce odwiedzane przez całe rodziny, możemy tutaj bowiem zwiedzić wioskę Mikołaja oraz skorzystać z dodatkowych atrakcji – stoków narciarskich czy aquaparku.

Wieloletnia tradycja pisania listów do Świętego Mikołaja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie w większości krajów zachodniego kręgu kulturowego. Za siedzibę Mikołaja uznaje się Laponię - zjawiskową krainę, położoną na północy Finlandii. W 1999 roku Kraina Świętego Mikołaja zyskała status parku rozrywki poświęconego historycznej postaci, która na przestrzeni setek lat nabrała cech baśniowych i symbolicznych. Współczesna Kraina Świętego Mikołaja jest miejscem, które warto odwiedzić razem z dziećmi, dostarcza bowiem wielu niecodziennych atrakcji i niezapomnianych przeżyć.

 

Bogactwa naturalne, które kryje w sobie Kraina Świętego Mikołaja

 

Położona na dalekiej północy Kraina Świętego Mikołaja to doskonały cel wyprawy, która pozwoli pogodzić przyjemne z pożytecznym. Dużym atutem, zwłaszcza z perspektywy rodziców, są walory poznawcze wyjazdu - dzięki niemu dzieci poznają koleje losu hiostorycznej postaci, do której odwołuje się dzisiejszy mit oraz cała konwencja związana z kulturową funkcją oraz wizerunkiem Świętego Mikołaja. Laponia jest jednocześnie na tyle egzotycznym zakątkiem świata, że ofeuje wiele dodatkowych atrakcji, szczególnie o charakterze rekreacyjno-sportowym. W fińskiej wiosce odnajdą się szczególnie amatorzy narciarstwa. Jednak z racji rodzinnego charakteru miejsca możemy również liczyć na doskonałe przystosowanie stoków do potrzeb najmłodszych i najmniej doświadczonych narciarzy. Wizyta w wiosece Świętego Mikołaja umożliwia również kontakt z rdzenną ludnością Finlandii - żyjącymi po sąsiedzku Samami. Można przy okazji wyprawy w te strony poznać rytuały Samów oraz skosztować przysmaków regionalnej kuchni, obfitującej w ryby i mięso renifera. Na odważnych czeka jeszcze inna atrakcja - możliwość spędzenia nocy w tradycyjnym igloo, częścią oferty jest oczywiście odpowiedni ubiór i akcesoria niezbędne w tych szczególnych warunkach klimatycznych.

 

Kraina Świętego Mikołaja jako zjawiskowy park rozrywki

 

O charakterze Krainy Świętego Mikołaja, do której rokrocznie spływa międzynarodowa korespondencja oczekujących na świąteczne prezenty dzieci, decyduje nie tylko samo położenie wioski. Na przestrzeni lat została ona przekształcona w fascynujący park rozrywki. Jego podstawę stanowią charakterystyczne obiekty - malownicze domki, w których możemy kupić upominki czy przyjrzeć się segregacji poczty przez elfy. Dodatkową atrakcją - obok kontaktu z Mikołajem i jego świtą, ze szczególnym uwzględnieniem reniferów - może być wizyta w Muzeum Laponii i Centrum Arktycznego, upamiętniającego historię i kulturę regionu. Podczas pobytu w Laponii możemy również odwiedzić doskonale wyposażony aquapark oraz odbyć podróż kolejką górską. Wizyta w wiosce Mikołaja i najbliższej okolicy będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny. Grzeczne dzieci mogą pisać listy do Mikołaja na adres: Santa Claus' Office, FIN-96930 Napapiiri, Rovaniemi | Finland. Mikołaj na pewno je przeczyta i postara się spełnić marzenia.