W raju na Ziemi, czyli Polinezja Francuska

Polinezja Francuska to jedna z największych atrakcji turystcznych Oceanii, a pobyt na jej tertorium należy do najdroższych w tamtejszym regionie.

Polinezja Francuska to kraj zamorski przynależny do Francji, do którego należy pięć archipelagów oraz przeszło 150 wysp leżących na Oceanie Spokojnym. Stolica to Papeete, która leży na wyspie Tahiti i stanowi centrum ekonomiczne oraz handlowe kraju. Jeśli chodzi o język urzędowy obowiązujący, to na tym obszarze używa się języka francuskiego.

 

 • Polinezja Francuska – historia
  Przypuszczalnie między 300 – 800 rokiem wyspy Polinezji, zamieszkiwane były przez ludy z Ameryki Południowej. Europejczykiem, który jako pierwszy dopłynął na ten nieznany dotąd ląd, był Ferdynand Magellan. On to właśnie w 1521 roku opływał wokół świat i dotarł do wysp archipelagu Tuamotu. W XVIII wieku natomiast Francja zajmowała terytoria dzisiejszej Polinezji, obejmując je swoim protektoratem a potem utworzyła Oceanię Francuską. Dopiero od roku 1957 roku używa się nazwy - Polinezja Francuska, która zyskała miano terytorium zamorskiego tworząc parlament lokalny. Eutonomię wewnętrzną terytorium otrzymało w 1977 roku. Życie tamtejszej ludności diametralnie zmieniło się na samym początku lat 60., gdy otwarto międzynarodowe lotnisko Faaa a także w momencie powstania Centrum Eksperymentów Nuklearnych na Pacyfiku.
 • Polinezja Francuska – podział administracyjny oraz warunki naturalne
  To terytorium zamorskie należące do Francji, umiejscowione jest w części centralnej Oceanu Spokojnego. Od strony północno – zachodniej sąsiaduje z Kiribati, od zachodu z Wyspami Cooka, od wschodu natomiast z Pitcairn. Polinezja obejmuje pieć archipelagów : Markizy, Wyspy Tuamotu i Gambiera, Wyspy Tubuai a także Wyspy Towarzystwa, które składają się z dwóch grup wysp: Wysp Na Wietrze oraz Wysp Pod Wiatrem. Wszytskie wyspy są pochodzenia wulkanicznego oraz koralowego. W zależności od szerokości geograficznej, panujący tam klimat należy do zwrotnikowego bądź podzwrotnikowego wilgotnego. Temperatura waha się od 22 - 28 stopni w części północnej oraz środkowej oraz od 17 – 25 stopni na południu. Na obszarze Polinezji Francuskiej notowane są także opady, które sięgają od 2000 a nawet 2800 mm rocznie.
   
 • Polinezja Francuska - charakterystyka najatrakcyjniejszych wysp
  Wyspa Bora Bora, to typowy atol o długości 10 km. Określana jest jako raj na ziemi, na której podziawiać można tropikalną przyrodę, piękne plaże czy kryształową wodę a także 2 szczyty Otemanu oraz Pahia. Tahiti to największa spośrów wszystkich wysp Polinezji Francuskiej. Otoczona rafami koralowymi wyspa górzysta pochodzenia bazaltowego. Moorea to także wyspa wulkaniczna, która z racji na walory krajobrazowe oraz dogodne połączenie jest miejscem często nawiedzanym przez turystów amerykańskich a także eurpejskich. Jest często uczęszczana przez nowożeńców. Rangiroa, Tikehau oraz Manini to także atole, charakteryzujące się zróżnicowanym krajobrazem a także egzotycznym wyglądem. Wyspy są doskonale uprzylwilejowane dla osób, które uwielbiają nurkować.