W Zadarze - perle północnej Dalmacji

Zabytki, słoneczne plaże oraz okoliczne rezerwaty przyrody sprawiają, że Zadar to jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Chorwacji.

Czas wolny w Zadarze można spędzać na wiele sposobów – są tu zarówno ciekawe zabytki, liczne muzea oraz wspaniałe warunki pogodowe, które sprzyjają leżeniu na plaży czy uprawianiu sportów wodnych. Takie połączenie kurortu wypoczynkowego z ważnym, zabytkowym ośrodkiem kulturalnym przyciąga wielu turystów. Zwłaszcza, że port morski oraz lotnisko ułatwiają komunikację z innymi regionami kraju i Europy.

 

 

  • Zabytki Zadaru - perły północnej Dalmacji

Miasto podczas swojej burzliwej historii należało między innymi do Węgier, Austrii, Wenecji czy Jugosławii. Od 1991 roku Zadar leży w Chorwacji i jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, turystycznym i kulturalnym. Jednym z najbardziej imponujących zabytków jest Kościół św. Donata. Jego historia sięga IX wieku, kiedy powstał z inicjatywy Donata, ówczesnego biskupa Zadaru. Jego charakterystyczny owalny kształt zwraca uwagę turystów i jest popularnym miejscem odwiedzin. Kolejna zabytkowa świątynia to Katedra św. Anastazji - w środku znajduje się kamienny sarkofag imienniczki, a sama budowla wyróżnia się wieżą i piękną fasadą . Warto zobaczyć także zabytkowe forum rzymskie oraz ruiny starożytnych budowli rzymskich, klasztory - św. Michała i franciszkanów, Kościół św. Krševana, budynek Uniwersytetu Zadarskiego czy imponujące fortyfikację - bramę Porta Terraferma czy wieżę Babjla.

 

  • Atrakcje w mieście i okolicach 

W Zadarze - perle północnej Dalmacji warto odwiedzić jedno z licznych muzeów - narodowe, morskie lub archeologiczne z ciekawymi zbiorami dotyczącymi czasów starożytnych i średniowiecza. Koniecznie trzeba przespacerować się główną ulicą miasta, zwaną Kalelarga. Zadar to jeden najpopularniejszych kurortów nad Morzem Adriatyckim. Oprócz licznych knajpek. kawiarni czy restauracji , są tu także liczne miejsca noclegowe, co świadczy o popularności miasta. Zadar i okoliczne plaże to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych czy kąpieli w ciepłych wodach Morza Adriatyckiego. Dobre warunki pogodowe sprzyjają pływakom , żeglarzom czy nurkom. Zadar otoczony jest przez liczne wyspy oraz parki i rezerwaty przyrody. Na Archipelagu Kornati znajduje się malowniczy Park Narodowy Kornati, jeden z piękniejszych w tej części Europy. Z Zadaru można udać się także do Parku Przyrodniczego Telascica, z pięknymi piaszczystymi plażami, do Parku Narodowego Paklenica oraz Parku Narodowego Krka, na którego terenie znajdują się zachwycające jeziora i wodospady.