Wady i zalety implantów zębów

Istotnymi wadami i zaletami implantów zębów są wysoka cena za przeprowadzenie zabiegu ich wszczepienia oraz komfort użytkowania i trwałość tej metody.

Ubytki w uzębieniu często przeszkadzają w spożywaniu pokarmów lub wyglądają nieestetycznie. Obecnie coraz częściej wybierane jest najdroższe, ale i najbardziej komfortowe rozwiązanie tego problemu czyli umocowanie na miejscu ubytku implantów. Przed podjęciem decyzji o ich kupnie, warto poznać wszelkie wady i zalety implantów zębów.

 

 

  • Zalety implantów zębów

Jedną z istotnych zalet implantów zębów jest ich trwałość i niezawodność. Od kilkudziesięciu lat bowiem jest znana w stomatologii technika wypełniania ubytków za pomocą wkręcanej do kości szczęki śruby, spełniającej rolę korzenia wyrwanego zęba. Mocowane do implantów korony są przytwierdzone do sztucznego korzenia trwale, a ich barwę i kształt można z dużą precyzją dopasować do wyglądu pozostałych, naturalnych zębów. W przeciwieństwie do protez, zakładanie implantów zębowych nie wymaga szlifowania zdrowych zębów. Ponadto implant jest wykonany z materiałów, które nie wywołują reakcji alergicznych organizmu oraz zapewniają niemal dożywotnią trwałość wszczepu. Uzupełnione implantami ubytki nie dopuszczają do zaniku dziąsła oraz nie psują się jak zęby naturalne. Ponadto wstawienie implantów znacznie skraca proces gojenia się.

 

  • Wady implantów zębów

Do największych wad implantów zębów należy ich cena. Jest ona często zbyt wysoka dla wielu pacjentów. Ponadto w ryzyko poddania się zabiegowi wszczepienia implantów zębów należy włączyć możliwość wystąpienia zapalenia, co może skończyć się utratą implantu. Jednakże najczęściej w takich sytuacjach nowy wszczep bezpłatnie wprowadza się zamiast utraconego. Bardzo istotną zaletą implantów zębów jest ich estetyczny wygląd, szczególnie, gdy ubytek znajduje się w widocznym miejscu. Ale niewątpliwie do wad tego typu wypełniania braków w uzębieniu zaliczyć należy to, że implanty wykonane z tytanu mogą powodować zszarzenie dziąsła. Dzieje się tak, ponieważ implant tytanowy nie przewodzi światła, jak naturalny korzeń zęba, więc częstokroć nieznacznie prześwituje przez tkankę dziąsła. Dla wielu istotną wadą implantów zębów jest czas, który musi minąć pomiędzy zabiegiem wszczepienia implantów, a zamocowaniem na nich koron. Wynosi on najczęsciej kilka miesięcy. Ponadto nie u każdego pacjenta można posłużyć się tą metodą w wypełnianiu ubytków. Jest bowiem wiele przeciwwskazań do wszczepienia implantów, które przed zabiegiem koniecznie należy wykluczyć. W przeciwnym wypadku implant może zostać przez organizm odrzucony.