Wady i zalety mobilnego internetu

Zalety mobilnego internetu to przede wszystkim wygoda i niezależny dostęp do sieci, jednak wadą są narzucane limity transferu danych i ograniczony zasięg.

Internet jest podstawowym narzędziem pracy, nauki i rozrywki dla większości ludzi. Idealnym rozwiązaniem jest, by dostęp do sieci był wszędzie tam, gdzie człowiek aktualnie się znajduje. Z tego powodu popularność zyskał mobilny internet. Jego operatorzy prześcigają się w nowatorskich rozwiązaniach ułatwiających korzystanie z tej usługi, dzięki czemu staje się to coraz wygodniejsze, doskonalsze i tańsze. Zalet mobilnego Internetu jest dużo, jednakże posiada on też wady.

 

 

  • Wygoda i niezależność

Podstawową zaletą mobilnego internetu jest swoboda dostępu do sieci gdziekolwiek człowiek się znajdzie. W przypadku częstych podróży i zmiany miejsca pobytu nie trzeba martwić się o to, czy w nowym miejscu będzie udostępniony internet. Nosząc modem w kieszeni wszędzie można podłączyć się do sieci, nawet w pociągu czy na uczelni. Jest to szczególnie ważne dla ludzi, którzy używają komputera jako narzędzia pracy, muszą często sprawdzać pocztę email czy szukać różnych informacji. Użytkownicy mobilnego internetu chętnie umilą sobie czas spędzony w podróży czy na wakacjach ciekawą grą on-line albo pogawędką ze znajomymi poprzez komunikatory internetowe.

 

  • Ograniczenia mobilnego internetu

Mimo interesujących zalet, mobilny Internet nie jest doskonały. Jego użytkownicy skarżą się przede wszystkim na ograniczony limit przesyłu danych. Limit ten jest określany przez operatora w zależności od wysokości opłacanego abonamentu. Po jego wykorzystaniu internet znacząco zwalnia swoją prędkość i praktycznie nie można go używać aż do pojawienia się nowego transferu na kolejny miesiąc. Z tego powodu mobilny Internet nie jest polecany osobom, które pobierają dużą ilość danych. Jeśli jednak aktywność w Internecie ogranicza się do przeglądania stron internetowych i pobrania filmu czy muzyki raz na jakiś czas, wystarczy kupić najniższy limit przesyłu danych w ofercie mobilnego internetu i to w zupełności wystarczy. Innym ograniczeniem, przyćmiewającym zalety mobilnego Internetu jest zasięg jego działania. Jest to kwestia zależna od operatora. Internet niemal każdej sieci z pewnością będzie działał w dużych miastach. Przed zakupem takiej oferty należy zastanowić się gdzie będzie się używało mobilnego internetu i sprawdzić na stronie internetowej operatorów czy w tych miejscach internet będzie miał zasięg. Pozwoli to uniknąć kłopotliwych reklamacji i niepotrzebnych nerwów.