Wady i zalety słuchawek dokanałowych

Słuchawki dokanałowe zapewniają użytkownikom komfort oraz lepszą jakość dźwięku przy zmniejszonym poziomie głośności, stanowiąc alternatywę dla nausznych odpowiedników.

Słuchawki dokanałowe w ostatnim czasie zyskały na popularności i są standardowym wyposażeniem dołączanym do przenośnych odtwarzaczy audio. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż są one zarówno mniejsze, jak i wygodniejsze od poprzedzających je nausznych odpowiedników, w których dźwięk częściowo wydostawał się poza ucho, tracąc przy tym na jakości. Obecnie stosowana konstrukcja, głęboko umieszczona w kanale usznym, umożliwia uzyskanie lepszej jakości dźwięku oraz zwiększa komfort ich użytkowania.

Zalety
Zasadniczą zaletą słuchawek dokanałowych jest ich wielkość. Małe i dyskretne, a przede wszystkim wygodne, stają się praktycznie niezauważalne nawet dla samych użytkowników zwiększając tym samym ich komfort noszenia. Ponadto z łatwością można podłączyć je do większości przenośnych odtwarzaczy, lepiej trzymają się w uszach, przez co idealnie nadają się do wykorzystania podczas uprawiania sportu. Dzięki swojej budowie doskonale izolują od hałasu i szumu. W procesie odbioru dźwięku pominięta zostaje małżowina uszna, przez którą ucho ludzkie wyłapuje dźwięki dobiegające z otoczenia. Muzyka dociera zatem bezpośrednio do błony bębenkowej ucha, dzięki czemu możemy cieszyć się jej lepszą jakością, zwłaszcza podczas słuchania wśród zgiełku ulicznego. W dobrych słuchawkach dokanałowych nawet przy niższym poziomie głośności można usłyszeć głębię i różnorodność dźwięków, co daje użytkownikowi możliwość odtwarzania muzyki ciszej. Analogicznie podąża za tym fakt, iż ciższe tony mają mniej destrukcyjny wpływ na kondycję słuchu. Są więc mniej szkodliwe niż pierwotnie uważano.

Wady
Efekty niepożądane powstałe w wyniku użytkowania słuchawek dokanałowych można podzielić na te, które można wyeliminować oraz te, o których nie wolno zapominać. Jedną z wad, które użytkownik jest w stanie zminimalizować lub całkowicie wyeliminować, jest przenoszenie przez słuchawki szumu i innych odgłosów powstających w wyniku ocierania się przewodów słuchawkowych o ubranie. Najprostszym sposobem wyeliminowania tego efektu jest unieruchomienie przewodów poprzez zaciśnięcie ich tuż za głową lub pod brodą specjalnie w tym celu przystosowaną klamrą. Korzystając z tego rodzaju słuchawek, należy pamiętać, że najwyższy poziom możliwego do uzyskania dźwięku jest szkodliwy dla uszu. Ze względu na bezpośrednie obcowanie głośnika z błoną ucha, słuchawki dokanałowe mogą być zatem względnie niebezpieczne. Nie zaleca się zbyt głośnego słuchania muzyki, czemu sprzyja dobra izolacja od dźwięków z zewnątrz. Owe usunięcie dźwięków otoczenia stanowi z drugiej strony poważną wadę. Może narażać nas lub innych użytkowników ruchu ulicznego na niebezpieczeństwo. Osoba korzystająca z nich powinna również pamiętać o tym, że nawet słuchając muzyki cicho, warto co jakiś czas wyjąć słuchawki z uszu. Często długotrwałe słuchanie muzyki w ten sposób może powodować zwiększenie wydzielania się woskowiny w uszach. Jeśli do tego dojdzie, najlepszym wyjściem jest wizyta u laryngologa.