Wakacje w latarni morskiej - sposób na spokój

Urlop z dala od zgiełku miasta a jednocześnie w bliskości z naturą – taką propozycję dla wielbicieli morza mają latarnie morskie kilku europejskich krajów.

Latarnia morska dumnie wznosząc się na wybrzeżu, kieruje nocą i we mgle statki do bezpiecznej przystani. Wystawiona na działanie fal i morskiego wiatru może być jednak także wspaniałym miejscem spędzenia wymarzonego urlopu.

Spokój i regeneracja sił w latarni morskiej

Powrót motywacji i sił witalnych po wielu miesiącach ciężkiej pracy – to wyzwanie niejeden z nas stawia przed wakacyjnym wyjazdem. Wielu z nas na urlopie szuka także spokoju, który oderwie go pośpiechu codzienności. Spędzenie wakacji w latarni morskiej wydaje się więc znakomitym pomysłem! Pierwszą z wielu zalet latarni jest widok - zapierająca dech w piersiach przestrzeń morza, która pobudza inne zmysły wiatrem we włosach i rytmicznym, kojącym szumem fal. Żaden hotel nie jest w stanie zapewnić porównywalnej bliskości morskiego wybrzeża. Co więcej, wiele latarni położonych jest z dala od kurortów, a niektóre nawet na odizolowanych, właściwie bezludnych wyspach (w latarni cały czas przebywa obsługujący ją latarnik). Gwarantuje to spokój i ciszę wolną od gwaru setek nadmorskich turystów. Warto podkreślić także, że pobyt w latarniach morskich jest bezpieczny, są one bowiem dobrze skomunikowane ze stałym lądem oraz zapewniają zasięg dla telefonów komórkowych.

Latarnia morska – wyjątkowe miejsce odpoczynku w Chorwacji lub Norwegii

Biura podróży prezentują liczne oferty wyjazdów z noclegami w latarniach morskich. Można wybrać pobyt stacjonarny w wybranej przez siebie latarni albo zdecydować się na wycieczkę objazdową. Wycieczka taka pozwala na zwiedzenie kilku latarni, pomiędzy którymi turyści transportowani są niewielkimi statkami lub autokarem. Niestety, oferty wakacji w latarni nie dotyczą polskiego wybrzeża Bałtyku, wiele propozycji mają natomiast Chorwacja i Norwegia. Chorwacka część Morza Adriatyckiego obfituje w malowniczo położone latarnie, między innymi na wyspach Palagruza, Struga, Veli Rat, Porer czy też St. Ivan. W Norwegii noclegi zapewnia ponad 50 latarni – część z nich jest położona w całkowitej izolacji, część natomiast – w sąsiedztwie niedużych miejscowości. Norweska latarnia Haugjegla wyposażona jest nawet w pokój dla nowożeńców! Niezależnie od kraju, właściwie we wszystkich latarniach morskich wyżywienie przygotowuje się samodzielnie – latarnie morskie nie są bowiem hotelami, ale miejscem, w którym samotność i doświadczenie morza powodują ożywienie ducha i regenerację sił.