Wakacje w Alzacji – jak je spędzić

Alzacja zauroczy turystów zabytkami Strasburga, ciekawą architekturą, kulturą i kuchnią.

Alzacja to bardzo ciekawy region we Francji, otoczony ze wschodu rzeką Ren, a z zachodu masywem Wogezów, graniczący z Niemcami i ze Szwajcarią. Historycznie był on miejscem ścierania się wpływów niemieckich i francuskich. Co ciekawe, tutejszym językiem jest alzacki, czyli odmiana niemieckiego, choć z francuskimi elementami.

 

 

  • Sławna stolica 

Najbardziej znanym miastem Alzacji jest Strasburg, mający niecałe 300 tysięcy mieszkańców, w którym urzęduje Rada Europy, Parlament Europejski oraz Trybunał Praw Człowieka. O wyjątkowości tego miasta świadczy również fakt, iż całe centrum zostało wpisane na listę UNESCO jako światowe dziedzictwo ludzkości. Znajduje się ono niejako na wyspie, gdyż jest pośród wodnych kanałów. Zobaczymy w nim zabytkowe budowle z czerwonego piaskowca, na przykład katedrę Notre Dame. Strasburg był niegdyś ośrodkiem teologicznym i nazywano go miejscem tysiąca kościołów. W mieście warto także zobaczyć klimatyczną dzielnicę Petite France. W jego okolicach zaś rozwija się dziś przemysł browarniczy.

 

  • Szlakiem zabytków

Zarówno w miastach Alzacji, jak i na wsiach natkniemy się na tutejszą charakterystyczną architekturę. Chodzi o budowę domów z tak zwanego muru pruskiego (zwaną szachulcową). Piękna miejscowość Hunspach jest tego świetnym przykładem. Z kolei odbudowany średniowieczny zamek Haut-Koenigsbourg zwraca uwagę swoją wielkością i usytuowaniem na wzniesieniu. Możemy zobaczyć tam między innymi wystawę ogromnych armat, poza tym zachwyci nas rozległy widok na masyw Wogezów. W Alzacji znajduje się dobrze zachowana z czasów wojny Linia Maginota. Obejmuje między innymi forty w Lembach, Hapten czy Dambach. W podziemnej trasie znajdziemy choćby kuchnię, szpital i punkt dowodzenia. Do miejsc wartych odwiedzenia można zaliczyć też niewątpliwie Miluzę, gdzie zobaczymy pozostałości średniowiecznych obwarowań, renesansowy ratusz, różne ślady po przemysłowej historii miasta, Muzeum Samochodów bądź alzacki skansen.

 

  • Wino i kulinaria

Jednym z tradycyjnych elementów tutejszej gospodarki i kultury jest uprawa winorośli, a przybliża to Alzacki Winny Szlak, na którego trasie jest bardzo ładne miasteczko Riquewihr. Region ten słynie z białych win, takich jak Riesling, Pinot Gris, Gewurtztraminer czy Muscat d'Alsace. Z kolei w regionalnej kuchni, w której widać ślady burzliwej historii Alzacji, są takie potrawy, jak choucroute z kiszonej kapusty czy gęsie wątróbki. Oprócz tego, będąc w Alzacji trzeba spróbować francuskich serów, w tym seru munster z krowiego mleka.