Warto pokazać dzieciom: wycieczka do polskich skansenów

Weekendowe zwiedzanie z dziećmi śląskich skansenów: w Będkowicach, Pstrążnej, Wambierzycach, Chełmsku Śląskim i Jaworzynie Śląskiej

Skansen to nic innego jak muzeum etnograficzne. Na ich terenie rekonstruuje się lub przenosi do nich budynki i ich wyposażenie. Jest ich w Polsce jest około stu. Między innymi będzie to: Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, Grodzisko w Sopocie, Muzeum Budownictwa Drewnianego w Szymbarku. My chcielibyśmy przedstawić te usytuowane na śląsku.

 

 1. Skansen w Będkowicach – Grodzisko Ślężan
  Będkowice to wieś oddalona o 3 km od Sobótki, sam obiekt natomiast położony jest na stoku Ślęży przy drodze prowadzącej z Będkowic do Strzegomian. Utworzony został na terenie grodziska, które istniało od VIII do XIII wieku; składa się on z dwóch chat i studni. Oddalone o kilkaset metrów znajduje się częściowo zrekonstruowane cmentarzysko kurhanowe. 
   
 2. Pstrążna – Muzeum Kultury Ludowej
  Pstrążna jest częścią Kudowy Zdroju, muzeum powstało w 1984 roku; położone jest na stoku wzgórza. Składa się z kilkudziesięciu drewnianych budynków wraz z wyposażeniem, sprzętami gospodarskimi. Znajdziemy tu między innymi kuźnię, wiatrak, naturalny amfiteatr oraz nieczynną już kopalnię węgla kamiennego. 
   
 3. Wambierzyce – Skansen Sprzętów Gospodarstwa Domowego i Rolniczych
  W Wambierzycach, wsi w powiecie kłodzkim od niemal dwudziestu lat istnieje prywatne muzeum. Powstało dzięki pasji sołtysa Mariana Gancarskiego. Atrakcją tego muzeum na wolnym powietrzu jest kuźnia wraz z narzędziami typu: miechy, młotki czy kowadła i wyrobami takimi jak: podkowy końskie, podkowa wołu czy ręcznie kute kłódki. Poza kuźnią zgromadzone są sprzęty domowe pochodzące z XVII – XIX wieku takie jak krosna tkackie, lampy naftowe, drewniany kierat. 
 • Skansen w Chełmsku Śląskim – domy tkaczy
  Wieś położona jest w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. Na obiekt ten składa się 11 podcieniowych drewnianych domów zwanych "Dwunastoma Apostołami”. Cystersi w 1707 roku wybudowali w Chełmsku Śląskim nad samym potokiem dwanaście takich domów, jeden nie dotrwał do naszych czasów. W jednym z domów mieści się warsztat tkacki, w kolejnym działa sklep z pamiątkami. jest to jedyny taki obiekt na terenie Polski.
   
 • Jaworzyna Śląska – Skansen Lokomotyw
  Stację kolejową w Jaworzynie Śląskiej wybudowano w 1843 roku, a parowozownię w kształcie wachlarza w 1895 roku. Parowozownia na siedemnaście stanowisk działała do 1991 roku; w tym samym roku stała się muzeum posiadającym w swoich zasobach około 60 odrestaurowanych parowozów. Muzeum to przez kilka lat cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród turystów. Ostatnio – w wyniku zaniedbań skansen ten zaczyna popadać w ruinę – a szkoda.