Wędka elektryczna: wady i zalety

Wędki elektryczne są alternatywą dla tradycyjnego wędkowania. Warto jednak poznać ich zalety i wady przed zakupem takiego sprzętu.

Wędka elektryczna to urządzenie coraz częściej i chętniej używane do połowu ryb. Dla jednych jest humanitarną formą pozyskiwania zwierzyny, do innych ten sposób wciąż nie przemawia. Wędki tego typu zwane są inaczej aparatem impulsowym i oddziaływają na ryby prądem elektrycznym. Ich zastosowaniem jest połów klasyczny i przemysłowy. Ideą wędki jest przepływ prądu, co powoduje u ryby reakcję anodową. Pole elektryczne pojawiające się w wodzie powoduje kurczenie się mięśni i wypłynięcie ryby na powierzchnię. Tak jak, każde innowacyjne urządzenie, tak też wędka elektryczna posiada swoje zalety i wady.

Zalety urządzenia
Do niezaprzeczalnych zalet wędki elektrycznej należy jej humanitarne działanie, nie powodujące śmierci oraz okaleczenia zwierzęcia. Pojawia się zjawisko elektrotaksji. Im większej długości jest ryba, tym szybciej ulegnie ona elektronarkozie. Uczucie paraliżu mija po około 15 sekundach i nie uśmierca zwierzęcia. Warto nadmienić, iż małe, młode bądź niespełniające wymogów ryby, są odrzucane i z powrotem trafiają do wody nieokaleczone i w pełni sprawne. Łowienie za pomocą wędki elektrycznej jest zajęciem aktywnym, w małym stopniu pracochłonnym. Przy niewielkim wysiłku można wyłowić wiele ryb, ponadto przy dużej oszczędności własnego czasu. Kolejnym atutem tej formy połowu jest ich legalność pod względem prawnym. Wędki te, są wpisane na listę dozwolonych do użytku, narzędzi połowu. Mimo tych wielu zalet, warto pamiętać o prawidłowym stosowaniu wędki elektrycznej, która mimo wszystko w rękach nieodpowiedzialnego wędkarza może stanowić zagrożenie dla ryb, a nawet ludzi.

Wady urządzenia
Największy minusem wędek elektrycznych, są trudności techniczne pojawiające się podczas użytkowania. W momencie gdy wokół anody napięcie jest wyższe od krytycznego, to ryba wypływa lub opada na dno. W takiej sytuacji istotne jest odpowiednio zmniejszanie lub zwiększanie odległości anody od katody, w celu regulacji napięcia pomiędzy nimi. Zwiększenie rozstawu i próba utrzymania optymalnego pola elektrycznego tworzy niebezpieczeństwo dla ryby. Oprócz tego trzeba liczyć się z elektroprzewodnością wody, temperaturą, powierzchnią elektrod, typem źródła zasilania, które mają wpływ na pole elektryczne. Nigdy nie należy stosować urządzenia, gdy w wodzie znajdują się ludzie lub inne zwierzęta. Stosując wędki elektryczne należy pamiętać o umiejętnym jej stosowaniu, zgodnym z zaleceniami specjalistów oraz działać odpowiedzialnie.