Weekend w Dublinie: tego nie możesz przegapić

Spędzając weekend w Dublinie należy koniecznie zwiedzić Zamke Dubliński, Browar Guinnessa, Phoenix Park oraz Kolegium Trójcy Świętej.

Weekend w Dublinie to bardzo dobry pomysł na niezapomnianą wycieczkę. Stolica Irlandii to tętniące życiem miasto, w którym znajdują się dziesiątki galerii, muzeów i teatrów. Osoby lubiące zakupy mogą odwiedzać liczne sklepy, natomiast smakosze znajdą w restauracjach pyszne, tradycyjne przysmaki. Zachwyca również architektura – podziwiać można zabytki zarówno mające po kilkaset lat, jak i bardzo nowoczesne budowle. Wśród licznych wspaniałych zabytków istnieje kilka takich, które są najważniejszymi atrakcjami podczas zwiedzania Dublina i w trakcie wycieczki do tego miasta nie można ich przegapić.

 

 

 1. Zamek Dubliński
  Jest to jeden z najważniejszych zabytków, który powinno się zwiedzić spędzając weekend w Dublinie. Znajduje się w centrum historycznej dzielnicy Dublina. Wybudowany został w XIII wieku przez Normanów, a przebudowany przez Anglików w wieku XVIII. Sprawowali w nim władzę brytyjscy wicekrólowie, którzy do 1922 roku rządzili w Irlandii. Budowla ta miała charakter obronny. Do dnia dzisiejszego z elementów fortyfikacji zachowała się jednak jedynie zbudowana z kamienia wieża Record Tower. 
 2. Browar Guinnessa
  Zakłady, w których produkuje się popularny w Irlandii trunek nie są niestety dostępne dla zwiedzających. Atrakcją, którą mogą podziwiać turyści jest za to wystawa, na której obejrzeć można replikę browaru oraz składającą się z kilku pięter ekspozycję, obrazującą historię i tajniki produkcji znanego na całym świecie irlandzkiego piwa. Dodatkowo ostatnie piętro browaru zajmuje pub, z którego okien można podziwiać panoramę miasta.
 3. Phoenix Park
  Zajmuje powierzchnię ponad 700 hektarów i uznawany jest za największy park miejski w Europie, a niektórzy twierdzą, że także na świecie. Na jego terenie znajduje się między innymi rezydencja prezydenta Irlandii. Inną atrakcją położoną w obrębie Phoenix Park jest ogród zoologiczny z około 700 gatunkami zwierząt. Jest to także idealne miejsce do uprawiania sportów.
 4. Trinnity College
  Kolegium Trójcy Świętej założone zostało w roku 1592 przez królową Elżbietę I, której celem było powstrzymanie młodych, inteligentnych ludzi przed wyjazdami za granicę. Jest to najstarszy irlandzki uniwersytet, do dziś cieszący się ogromną renomą. Uznawany jest za najlepszą uczelnię w Irlandii i jedną z lepszych w Europie i na świecie. Wśród atrakcji należących do Kolegium i polecanych do odwiedzenia turystom wymienić należy Starą Bibliotekę, Galerię Nauki oraz Galerię Douglasa Hyde'a.
 5. Spire of Dublin
  Jest to jedna z atrakcji, którą chcąc nie chcąc zobaczymy, spędzając weekend w Dublinie. Pomnik, przez przebywających w Irlandii Polaków nazywany Szpilką, wzniesiony został w 2000 roku z okazji obchodów tysiąclecia. Szpilka zbudowana jest ze stali nierdzewnej, ma 120 metrów wysokości i góruje nad całym miastem, dwukrotnie przewyższając nawet największe budynki. Jej podstawa ma średnicę blisko trzech metrów, zaś na samym szczycie, średnica wynosi zaledwie 15 centymetrów.