Weekend w Hamburgu: co należy zobaczyć

Weekend w Hamburgu to dobra okazja do poznania pięknej architektury świeckiej i sakralnej miasta i zobaczenia jednego z najwspanialszych portów morskich.

Hamburg to drugie co do wielkości miasto Niemiec i największy port naszych zachodnich sąsiadów. W czasie weekendu w Hamburgu musimy znaleźć czas na podziwianie panoramy miasta z wież kościelnych, wizytę w historycznym porcie czy licznych, nowoczesnych muzeach.

 

 

 • Historyczne centrum miasta
  Nie można go pominąć w czasie weekendu w Hamburgu. W jego skład wchodzi Stare i Nowe Miasto. Rozpościera się nad rzeką Łabą a od reszty miasta oddziela je kanał Alsterfleet. W tej części Hamburga znajduje się Rathausmarkt, główny plac, na którym stoi monumentalny ratusz. Znajduje się w nim aż 647 pomieszczeń, a na jego fasadzie można dostrzec wizerunki cesarzy Pierwszej Rzeszy Niemieckiej. Stare Miasto to także imponujące biurowce i centra handlowe. Warto znaleźć chociaż chwilę na spacer promenadą Hamburga - handlową ulicą Jungfernstieg.
 • Architektura sakralna
  Historyczne centrum miasta wzbogacają również wspaniałe świątynie. Jedną z nich jest Kościół Świętego Piotra, z którego wieży o wysokości 123 metrów rozpościera się panorama miasta. Jeśli pokonamy ponad 500 stopni, zachwycimy się wspaniałym widokiem. Następny z kościołów, świętego Michała, posiada XVIII-wieczną metrykę. Łatwo go rozpoznać po największym w tym kraju zegarze wieżowym, którego tarcze mają ponad 24 metry. I tutaj można wejść na wieżę mierzącą o 9 metrów więcej niż ta Kościoła Świętego Piotra. Codziennie, o 10 i 21, odgrywany jest hejnał. Warto znaleźć czas, aby wewnątrz obejrzeć krypty i ekspozycję poświęconą historii świątyni. Jeszcze inną perłą hamburskiej architektury jest kościół świętego Jakuba z 1340 roku z XVII-wiecznymi organami. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, o której będzie odbywał się koncert organowy. Kościół świętego Jana to z kolei przykład XIX-wiecznej architektury. W dodatku jest to najlepiej zachowany obiekt zabytkowy w mieście, który zachwyci zwłaszcza po zmierzchu pięknym podświetleniem wieży kościelnej. 
 • Port
  Dziesięć procent powierzchni miasta stanowi sam port, więc w czasie weekendu w Hamburgu trzeba go koniecznie zobaczyć. Najlepiej udać się do tej jego części, zwanej Landungsbrücken, skąd odpływają tramwaje wodne i stateczki wycieczkowe. W porcie można również zwiedzić trójmasztowiec Rickmer Rickmers z 1896 roku, wewnątrz którego zorganizowano muzeum poświęcone marynistyce i pracy marynarzy. Istnieje również możliwość przenocowania na nim (po wcześniejszym zamówieniu).
 • Muzea
  Największym muzeum miasta jest Kunsthalle - miejsce, gdzie zgromadzono obrazy najstarsze i największe. Każde z pomieszczeń poświęcone jest wielkim postaciom sztuki niemieckiej (Bertman, Philipp Runge). Innym muzeum, które można zobaczyć w czasie weekendu w Hamburgu, jest Muzeum Dzielnicy Spichlerzy, czyli części Hamburga, gdzie wybudowano największy na świecie kompleks XIX-wiecznych spichlerzy. Budynki te w dużej mierze zmieniły już swoje pierwotne przeznaczenie, ale we wspomnianym muzeum możemy poznać historię hamburskiego portu i handlu towarami kolonialnymi. Jeśli znajdziemy czas, warto zajrzeć jeszcze do Cudownej Krainy Miniatur, Muzeum Sztuki i Rzemiosła czy Muzeum Zoologicznego i Botanicznego.
 • Po zmierzchu
  Chcąc w pełni wykorzystać weekend w Hamburgu, trzeba również poznać to miasto nocą. Nie lada atrakcją będzie wizyta w Hamburskiej Operze Narodowej czy w jednym z teatrów (na przykład Schauspielhaus lub Teatr Thalia). Można również wybrać się do jednej z rozlokowanych nad Łabą restauracji, aby posmakować niemieckiej kuchni i piwa.