Weekend w Karlskronie - co należy zobaczyć

Weekend w Karlskronie to interesujące zabytki i niezwykłe bogactwa historycznego portu oraz Muzeum Marynarki Wojennej

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się krótkie, weekendowe wycieczki. Doskonałą propozycją na taki spontaniczny wyjazd będzie z całą pewnością weekend w Karlskronie.

Miasto-skansen z XVII wieczną architekturą wpisaną na listę UNESCO
Karlskrona (zwana Koroną Karola) to bardzo malowniczo położone na kilkudziesięciu wyspach miasto w południowej części Szwecji. Jest ono unikatem na skalę światową, gdyż powstało w XVII wieku na mocy rozkazu króla Karola XI, który nakazał na skalistej wyspie budowę stoczni wojskowej oraz portu wojennego. Dawna architektura miasta oraz historyczny port wojenny zachowały się w idealnym stanie do dnia dzisiejszego, dlatego też miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spędzając weekend w Karlskronie koniecznie zobaczyć trzeba punkt centralny miasta - Stortorget, jeden z największych rynków w całej Skandynawii. Znajduje się na nim pomnik założyciela - króla Karola XI oraz zabytkowe budowle - Ratusz, Kościół świętej Trójcy i Kościół Fryderyka. Niezwykle interesująca jest także stojąca w pobliżu stara wieża ciśnień, która wygląda niczym średniowieczny zamek i Sala Koncertowa z piękną kolumnadą. Obowiązkowym obiektem do zwiedzenia jest również Kościół Admiralicji (Amiralitetskyrkan) - kościół parafialny szwedzkiej marynarki wojennej, zbudowany w 1685 roku. Jest to największa drewniana świątynia w całej Szwecji, jej wnętrze pomieścić może nawet 4000 osób. Nieopodal kościoła, w parku zwrócić uwagę należy również na zabytkową dzwonnicę (Amiralitetsklockstapeln), która wzorowana została na jednym z siedmiu cudów świata - Latarni Aleksandryjskiej.

Bogactwa historycznego portu i muzeum Marynarki Wojennej
Stary port w Karlskronie pełni od lat rolę głównej siedziby szwedzkiej marynarki wojennej. Przy głównej bramie znajduje się budynek Wartowni z 1826 roku, na którego dachu umieszczono punkt obserwacyjny zapewniający turystom piękną panoramę okolicy. W zorganizowanych grupach można udać się także do starej stoczni, która jest bardzo unikalna i kryje wiele ciekawostek. Koniecznie zobaczyć tu trzeba warsztat do skręcania lin okrętowych z końca XVII wieku (najdłuższy drewniany budynek w kraju - 320 metrów), najstarszy suchy dok nad Morzem Bałtyckim oraz krytą pochylnię Wasa z 1763 roku. W okolicy zwiedzić można także typowo wojskowe budowle - bastiony, wieże, potężne mury obronne oraz fortyfikacje. Wybierając się na weekend w Karlskronie koniecznie zarezerwować należy sobie trochę czasu na wizyty w muzeach. Najbardziej atrakcyjne i jedno z najchętniej odwiedzanych w całej Szwecji to Muzeum Marynarki Wojennej (Marinmuseum). Wśród wielu fantastycznych zbiorów znajdują się liczne kolekcje modeli okrętów, wyposażenia i maszyn stoczniowych, symulacje bitew morskich, a także broń palna i artyleryjska. W muzeum zobaczyć można także zabytkowe okręty, statki i fregaty. Warto wybrać się na spacer wokół budynku - latem istnieje możliwość wejścia na pokłady niektórych okrętów.