Weekend w Warszawie – stolica intensywnie

Przepiękne parki i zabytkowe pałace, połączone z nowoczesnymi muzeami i wystawami interaktywnymi, zapewnią każdemu udany weekend w Warszawie.

Warszawa wzbudza skrajne emocje - większość Polaków ją kocha, inni jej nienawidzą. Niezależnie od tego, do której grupy należymy, stolicę własnego państwa warto choć raz odwiedzić. Dopiero po poznaniu jej zabytków, atrakcji, zakamarków i ludzi, będziemy mieli możliwość wystawienia miastu obiektywnej oceny. Stolica zaś pięknieje z roku na rok, dlatego naprawdę warto spędzić przynajmniej jeden weekend w Warszawie.

Propozycja na pierwszy dzień weekendu w Warszawie

Zwiedzanie miasta Syrenki najlepiej rozpocząć od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Jest to najnowsza atrakcja Warszawy, w której na turystów czeka wspaniałe planetarium z jednym z najnowocześniejszych projektorów w Europie. Oprócz tego, znajduje się tu wiele ciekawych wystaw, z czego spora część jest interaktywna, co pozwala na bliższe doświadczenie poznawanych zagadnień. Ze względu na bardzo długie kolejki do kasy, warto przyjść odpowiednio wcześnie przed otwarciem centrum. Następnym przystankiem będzie znajdujący się po drugiej stronie ulicy ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Jest to bardzo oryginalnie zagospodarowany i zaprojektowany punkt tarasowy z widokiem na płynącą tuż obok Wisłę, Stadion Narodowy oraz na centrum. Kolejnym miejscem na trasie zwiedzania są Pałac Łazienkowski i Łazienki Królewskie, czyli zespół pałacowo-parkowy niedaleko centrum, którego sercem jest przepięknie położony Pałac na Wodzie i Teatr na Wyspie. Ostatnim punktem pierwszego dnia weekendu w Warszawie może być położony nieopodal Pałac w Wilanowie, który warto zwiedzić także od środka.

Drugi dzień warszawski

Tym razem wybierzmy się do centrum. Spacer zacznijmy od ulicy Nowy Świat, startując od strony Ronda Charles'a de Gaulle'a. Na ulicy tej znajduje się wiele dobrych kawiarni i restauracji. Łatwo tu także spotkać kogoś słynnego. Po mniej więcej 700 metrach ulica przejdzie w Krakowskie Przedmieście, wzdłuż którego usytuowanych jest wiele zabytkowych kościołów, a także Uniwersytet Warszawski, hotele, a dalej Pałac Prezydencki. Mniej więcej w połowie długości można wejść w boczną uliczkę na lewo i dojść do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i znajdującego się na nim Grobu Nieznanego Żołnierza. Wracając jednak na Krakowskie Przedmieście, dojdziemy w końcu do Zamku Królewskiego, który warto zwiedzić w środku. Następnie przejdźmy się po przylegającym do zamku starym mieście, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w kierunku Pomnika Małego Powstańca. Stąd udajmy się pod Pałac Kultury i wjedźmy na taras widokowy znajdujący się na trzydziestym piętrze, by obejrzeć nowoczesne warszawskie 'city'. Ostatnie popołudnie weekendu w Warszawie warto poświęcić na zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Liczne eksponaty, projekcje filmowe i inne materiały dźwiękowo-wizualne pozwolą poczuć atmosferę tamtego wielkiego zrywu narodowego. Na zakończenie dnia, warto przysiąść w jednej z warszawskich kawiarenek, by odpocząć od wrażeń i spokojnie wypić kawę w stolicy.