Wenecja - perła Włoch

Wenecja jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Europie. Jej cudowne położenie, na ponad stu wysepkach otoczonych siecią kanałów, zachwyca wszystkich odwiedzających.

Piękne miasto położone na brzegu Adriatyku, od lat przyciąga rzesze turystów. Niespotykana architektura, romantyczne pejzaże i niecodzienne ulokowanie Wenecji sprawiają, że stała się ona Mekką wszystkich odwiedzających Włochy. Dzięki kilkusetletniej historii może poszczycić się wielkim bogactwem zabytków, dzięki którym, wraz ze swoim zespołem urbanistycznym, została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. Wenecja zazwyczaj jest zwiedzana prze turystów w ciągu jednego dnia, jednakże żeby ją lepiej poznać trzeba poświęcić jej więcej czasu.

 

 

  • Jak zwiedzać miasto na wodzie

Wjeżdżając do Wenecji, auto trzeba zostawić na jej obrzeżach. Ze względu na to, że miasto jest położone na wodzie zwiedzanie odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem transportu jest vaporetto czyli tramwaj wodny. Pływają one głównymi kanałami i są stosunkowo niedrogie. Drożej wyniesie przepłynięcie się kanałami w gondoli. Gondole to nieodłączny składnik weneckiego pejzażu, a przejażdżka nimi dostarcza niezapomnianych wrażeń. Jeśli jesteśmy w Wenecji tylko przejazdem, powinniśmy skupić się na zwiedzaniu ścisłego centrum historycznego. Jeśli natomiast możemy pozwolić sobie na dłuższy pobyt, w tym najbardziej romantycznym mieście Europy, najlepszym sposobem poznania charakteru tego miejsca jest zagłębienie się w labirynty ciasnych uliczek. O zgubienie się nie powinniśmy się martwić, ponieważ gęsto rozwieszone tabliczki wskażą nam drogę do najbliższych punktów orientacyjnych.

 

  • Zabytki, które trzeba zobaczyć

Absolutnym numer jeden, dla odwiedzających Wenecję, jest przepłynięcie po Canale Grande. Ta główna arteria wodna uznawana jest za najpiękniejszą „ulicę” świata. Płynąc nią można obejrzeć z zewnątrz Pałac Dożów czy barokowy kościół Santa Maria delle Salute. Koniecznie trzeba także zobaczyć najsłynniejsze mosty, które łączą brzegi wysepek. Most Rialto, wybudowany w 1592 roku, łączy brzegi Canale Grande. Natomiast most westchnień, po którym byli przeprowadzani więźniowie, łączy Pałac Dożów z więzieniem. Wenecja najbardziej znana jest z przepięknej Bazyliki św. Marka oraz placu ją okalającego. Kościół ten, to miejsce, które każdy turysta musi odwiedzić. Nie powinny nas zrażać ciągłe, kilkusetmetrowe kolejki do wejścia, ponieważ wnętrze skrywa najświetniejsze zabytki sztuki. Będąc na Placu św. Marka, warto także wejść na dzwonnicę i podziwiać miasto z góry. Jako pamiątkę, odwiedzający zazwyczaj przywożą do domów, ręcznie robione, weneckie maski.