Wiecznie zielony balkon - porady hodowców

Urządzenie wiecznie zielonego balkonu i pielęgnacja roślin nie wymagają dużo wysiłku, ponieważ rośliny, krzewy i donice balkonowe są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym a pielęgnacja roślin jest łatwa i przyjemna.

Warto zastanowić się nad urządzeniem wiecznie zielonego balkonu, ponieważ kolorowy balkon pełen kwiatów takich, jak pelargonie i petunie nie będzie cieszył właścicieli jesienią ani zimą. Na rynku ogrodniczym jest duży wybór zielonych roślin i krzewów, dla których warunki atmosferyczne panujące w ciągu całego roku w naszym kraju są jak najbardziej odpowiednie.

Urządzenie wiecznie zielonego balkonu

W celu urządzenia balkonu, przypominającego ogród pełen krzewów i wielosezonowych, zielonych roślin, należy wybrać się do szkółki leśnej albo centrum ogrodniczego w najbliższej okolicy. Należy wybierać zielone rośliny przystosowane do klimatu umiarkowanego, czyli niesprawiające problemów hodowlanych karłowate świerki oraz sosny. Jednak cyprysy i tuje także będą właściwym wyborem. Bardzo popularnymi roślinami balkonowymi są także zielone bukszpany oraz wierzby japońskie szczepione na pniu. Ciekawy efekt zagajnika ogrodowego nadadzą wiecznie zielonemu balkonowi rośliny pnące takie, jak bluszcze. Ważny jest także prawidłowy wybór donic, najlepiej sprawdzają się na balkonach donice drewniane i ceramiczne, ponieważ są one odporne na zmienność warunków atmosferycznych takich, jak mróz, wilgoć a także promieniowanie UV. Należy wybierać stabilne donice i pojemniki, aby nie uległy one przewróceniu na skutek silnego wiatru.

Podstawowa pielęgnacja roślin w małym ogrodzie

Podstawą  jest dokładne zabezpieczenie donic i korzeni krzewów przed zimą, kiedy są one narażone na zły wpływ trudnych warunków atmosferycznych takich, jak mróz i silny wiatr. Wystarczy użyć liści, tektury lub gałęzi świerkowych z lasu. Można także zabezpieczyć donice styropianem lub włókniną, która znajduje się w asortymencie każdego sklepu ogrodniczego. Rośliny z ciepłych stref klimatycznych takie, jak chociażby cyprysy i żywotniki, czyli tuje należy dokładniej okryć, używając maty słomianej. Pamiętajmy, aby nie przykrywać roślin materiałami nieprzepuszczającymi powietrza. Kolejnym etapem pielęgnacji jest nawożenie roślin preparatami wzmacniającymi i specjalnym nawozem wczesną wiosną. Istotne jest systematyczne, jednak nie dość częste, podlewanie roślin. W czasie zimy krzewy iglaste posadzone w donicach wymagają podlewania wodą o temperaturze równej otoczeniu. Gdy krzewy iglaste takie, jak tuje, świerki karłowate a także krzewy liściaste takie, jak bukszpan i ligustr zbytnio się rozrosną, można je  podciąć sekatorem w celu drobnej korekty formy. Podcinanie roślin w wiecznie zielonym balkonie powinno odbywać się wiosną, a w razie potrzeby także latem.