Wielki Kanion Kolorado i jego liczne atrakcje

Wielki Kanion Kolorado to wielki wąwóz żłobiony przez rzekę Kolorado, która swoim działaniem sprawiła, że miejsce to jest jednym z najciekawszych obiektów naturalnych USA.

Wielki Kanion Kolorado to prawdopodobnie naczelna atrakcja turystyczna Stanów Zjednoczonych i jeden z najbardziej niezwykłych pomników natury na świecie. Położony jest w stanie Arizona, na Płaskowyżu Kolorado, należąc do wiele większego obiektu naturalnego, jakim jest Dolina Pomników. Samodzielnie tworzy Park Narodowy Wielkiego Kanionu, w części przeznaczony dla turystyki rekreacyjnej. W największym uproszczeniu Wielki Kanion to rzeka Kolorado, od milionów lat żłobiąca swoje koryto, w wyniku czego powstały bardzo wysokie ściany skalne nazwane Kanionem Kolorado.

Historia i charakterystyka Wielkiego Kanionu Kolorado

Szacuje się, że Wielki Kanion Kolorado powstaje od siedemnastu milionów lat, proces ten rozpoczął się od zachodniej części, jego wschodnia część wyłoniła się jakieś sześć milionów lat temu. Oznacza to, że Kanion jest świadkiem odległych dziejów ziemi. Tak jest w istocie, można tam znaleźć małe skamieliny roślin, czy niedużych zwierząt, a także dinozaurów. Wiek Kanionu uwydatniają jego warstwowe ściany, ukazujące geologiczny przekrój od prekambru po mezozoik. Wszystkie warstwy mają inny kolor i w wielu można znaleźć skamienieliny z różnych okresów geologicznych. Wielki Kanion Kolorado rozciąga się na długości niespełna czterystu pięćdziesięciu kilometrów, wzdłuż biegu rzeki Kolorado, będącej „twórcą” tego bardzo zróżnicowanego obiektu. O ile w pewnych miejscach Kanion jest stosunkowo niewysoki, to najwyższe zbocza przekraczają dwa tysiące metrów. Podobnie szerokość, jest bardzo zróżnicowana, od najczęściej wahającej się w okolicach tysiąca metrów, do szerokości sięgającej blisko trzydziestu kilometrów. Wokół Kanionu rozciągają się malownicze góry, wzgórza i równiny, w przewadze suche i półpustynne.

Turystyka Wielkiego Kanionu Kolorado

Dziś Wielki Kanion Kolorado tylko w części jest otwarty dla ludzi. Szacuje się, że rocznie liczba odwiedzających to około pięciu milionów turystów. Turystyka zorganizowana jest głównie wokół ośrodka South Rim i jest bardzo rozbudowana, rozciągając się na wiele pól, campingów i tras daleko od centralnego punktu. Kanion można zwiedzać pieszo, organizowane są loty helikopterem, a także rejsy po rzece na łodzi lub tratwie. Wyznaczone są specjalne trasy pozwalające na dłuższe podróże piesze. Ośrodek Rim North otwarty jest sezonowo, w miastach, takich jak Las Vegas, Phoenix czy z portu lotniczego Grand Canyon National Park, także organizowane są wycieczki lotnicze. Ponadto w 2007 roku otwarto szklany pomost w kształcie podkowy nad Kanionem Kolorado nazywany „Skywalk.” Zawieszony jest na wysokości ponad tysiąca dwustu metrów nad ziemią i wystaje na dwadzieścia metrów od krawędzi zbocza, umożliwiając oglądanie ścian i kanionu przez bezbarwne szkło.