Wieprzowina huiguo rou

Charakterystyczną cechą wieprzowiny huiguo rou jest drukrotne przyrządzanie - należy ja najpierw ugotować a potem przysmażyć dodając aromatyczne chińskie przyprawy.

Wieprzowina huiguo rou jest daniem chińskim pochodzącym z kuchni syczuańskiej. Przez specyficzny sposób przyrządzania, często nazywa się ją „podwójnie gotowaną wołowiną”, mięso jest bowiem najpierw gotowane, a następnie smażone. Potrawę przygotowuje się w coraz bardziej popularnym, w naszym kraju, woku, czyli głębokiej, azjatyckiej patelni pozwalającej na użycie minimalnej ilości tłuszczu i skomponowanie potrawy nawet z dużej ilości składników (dzięki specyficznemu kształtowi tej patelni). Tajemnicą huiguo rou jest prostota przygotowania i niewielka ilość składników, pozwalające uzyskać niezwykle smaczne i aromatyczne danie. Poniższy przepis uwzględnia ilość składników potrzebnych do przygotowania 2-3 porcji.

Składniki potrzebne do huiguo rou

- 350 g polędwicy wieprzowej
- 15 ml wina ryżowego
- 2 plastry świeżego imbiru
- 1 ząbek czosnku
- 1 por
- 1 czerwona papryka
- 30 ml oleju z orzechów arachidowych
- 15 ml pasty chili
- 30 ml pasty sojowej
- 15 ml ciemnego sosu sojowego

Przygotowanie huiguo rou

Przygotowanie potrawy rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia polędwicy wieprzowej z tłuszczu, następnie wkładamy ją do dużego rondla, zalewamy wodą i gotujemy. Podczas gotowania do rondla wrzucamy imbir, dolewamy też wino ryżowe – ten składnik możemy zastąpić taką samą ilością mirin, czyli słodkiej, azjatyckiej przyprawy na bazie ryżu z dodatkiem alkoholu. W ten sposób gotujemy mięso przez dwadzieścia minut, po czym wylewamy wodę oraz imbir i zostawiamy wieprzowinę do ostygnięcia. Z papryki usuwamy gniazda nasienne, następnie kroimy ją w kostkę. Oczyszczamy pora i tniemy na kawałki podobne wielkością do pokrojonej wcześniej papryki. Gdy wieprzowina jest chłodna, kroimy ją w możliwie jak najcieńsze plastry. Kolejnym krokiem do przygotowania huiguo rou jest rozgrzanie woka do wysokiej temperatury i polanie go olejem z orzechów arachidowych. Ząbek czosnku rozgniatamy nożem i wrzucamy na gorącą patelnię. Smażymy, dopóki czosnek nie zrobi się ciemnobrązowy, po czym wyrzucamy go i wkładamy do woka pora. Smażymy go przez około minutę, po czym dodajemy paprykę i smażymy przez kolejne trzydzieści sekund. Po tym czasie rozsuwamy warzywa na boki woka, a na jego środek wlewamy pastę chili i przez chwilę podgrzewamy. Na patelnię dodajemy pastę sojową, ciemny sos sojowy oraz wieprzowinę, a następnie dokładnie wszystko mieszamy upewniając się, że mięso jest dokładnie pokryte przyprawami. Całość smażymy jeszcze przez około dwie minuty, by wszystkie składniki były wystarczająco ciepłe – po tym czasie nasza wieprzowina huiguo rou jest gotowa do podania.