Wiertła tytanowe: charakterystka i zastosowanie

Tytan posiada specjalne właściwości - jest między innymi bardzo wytrzymały, dzięki czemu wiertła tytanowe mogą zostać użyte do nawet najtwardszych materiałów.

Tytan to pierwiastek o niezwykłych walorach fizyko-chemicznych i dzięki nim jest wykorzystywany w przemyśle metalurgicznym (do produkcji narzędzi, w tym właśnie wierteł tytanowych), lotniczym (silniki odrzutowe, promy kosmiczne), militarnym, medycznym i innych. Niebywałą zaletą tego pierwiastka jest odporność na korozję, wysoka wytrzymałość mechaniczna w stosunku do niskiego ciężaru oraz wysoka temperatura topnienia (1668 stopni Celsjusza). Z tych względów tytan jest powszechnie wykorzystywany jako komponent stopów żelaza, węgla, molibdenu, wanadu, aluminium i chromu.

Dobór odpowiedniego wiertła do wykonania zadania
Aby prace przebiegały sprawnie należy dobrać odpowiednie wiertło tytanowe do rodzaju materiału, w którym zamierzono wiercić. Przede wszystkim narzędzia te można podzielić na wiertła do metalu, betonu i drewna. Jest to bardzo istotna kwestia. Oczywiście równie ważny jest zakup odpowiedniej wiertarki - najlepiej takiej z regulacją obrotów. Zaletą wierteł węglowo-tytanowych jest ich wytrzymałość mechaniczna dzięki czemu świetnie nadają się do wiercenia udarowego. Posiadają specjalny ujemny szlif, który zabezpiecza przed ślizganiem w początkowym etapie wiercenia. Ze względu na zastosowanie wyróżnia się podział na wiertła do zadań uniwersalnych, ciężkich i ekstremalnych. Ostatnie dwa typy posiadają tak zwaną samosterującą końcówkę, która zwiększa siłę wiercenia. Narzędzia te bez problemu przebijają się przez zbrojony beton, granit, kamień naturalny i sztuczny, stal hartowaną, drewno, materiały ceramiczne i inne.

Znaczenie ilości obrotów wiertła na minutę dla efektywnego wiercenia
W zależności od materiału ilość obrotów wiertła tytanowego stanowi bardzo istotną kwestię. Dla wszystkich rodzajów stali hartowanej należy używać prędkości 2000 obrotów na minutę z chłodzeniem przy pomocy emulsji lub oleju. Do kamienia i betonu należy stosować prędkość od 1000 do 1500 obrotów na minutę (dla granitu nie powinna przekraczać 500 obrotów na minutę) z chłodzeniem wiertła wodą. Glazurę i marmur najlepiej przewiercać przy prędkości 1200 obrotów na minutę. Do przebijania się przez porcelanę, ceramikę i gres stosuje się małą prędkość i mały nacisk, używając z początku wierteł o małych średnicach i przechodząc na większe. Wiertła tytanowe są narzędziami, w które warto zainwestować, ponieważ przy ich pomocy można wywiercić otwór w praktycznie każdym materiale.