Wieże Petronas Towers: najwyższe budowle XX wieku

Mimo że Petronas Towers nie są już najwyższymi budynkami świata, to niewątpliwie królują nad Kuala Lumpur i swą wielkością zachwycają wszystkich turystów odwiedzających Malezję.

Dwie bliźniacze wieże, Petronas Towers, znajdują się w stolicy Malezji - Kuala Lumpur. Zachwycają nie tylko swoim rozmiarem, ale także doskonałym wykonaniem i najnowocześniejszymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Przeznaczenie drapaczy chmur

Na świecie toczy się bój o pierwsze miejsce w każdej dziedzinie, w budownictwie często chodzi o rozmiary powstających budynków. Petronas Towers mają zapewniony tytuł najwyższych bliźniaczych wież, jakie zbudowano w poprzednim tysiącleciu. Za wygląd, rozmiary i cały projekt Petronas Towers odpowiedzialny był argentyński architekt - Cesar Pelli. Za budulec posłużył w tym wypadku przede wszystkim żelbet, ale także stal i szkło. Szacuje się, że w pracach związanych z budową bliźniaczych wież wzięło udział blisko siedem tysięcy ludzi z różnych krajów. Co nietypowe dla tego typu inwestycji - każdą z wież Petronas Towers budowała inna firma. Pierwszą z nich Hazama Corporations, drugą Samsung Constructions. Prace rozpoczęły się niemal równocześnie, z miesięcznym przesunięciem. Obecnie malezyjskie drapacze chmur przeznaczone są głównie na pomieszczenia biurowe: jedna z wież stanowi wyłącznie siedzibę firmy Petronas, druga wynajmuje lokale innym, w tym na przykład firmie IBM, Accenture czy Al Jazeera International. Ponadto, w wieżowcach znajduje się Filharmonia Dewan a także galeria handlowa wraz z siecią restauracji i barów. Tuż przy wejściu do bliźniaczych wież znajduje się dość duży zagospodarowany obszar zieleni, w którym nie brakuje miejsc dla dzieci.

Petronas Towers w liczbach

W latach 1998 - 2004 uznawane były za współcześnie najwyższy budynek, ale Burdż Chalifa prześcignął go o kilkaset metrów. Budowa obydwu wież pochłonęła 1,6 miliarda dolarów. Mimo że obecnie nie stanowią już największego obiektu, jednak dalej znajdują się w czołówce w rankingu. Obydwie wieże mają 452 metry wysokości (wyłączając iglicę) i połączone są ze sobą przeszklonym mostem o długości pięćdziesięciu ośmiu metrów na wysokości czterdziestego pierwszego i czterdziestego drugiego piętra. Te drapacze chmur mają po osiemdziesiąt osiem pięter naziemnych i po cztery podziemne. W sumie w dwóch wieżach czynnych jest 76 wind, przy czym każda jednorazowo jest w stanie pomieścić 26 osób. Petronas Towers mają trzydzieści dwa tysiące okien, czyli sześćdziesiąt tysięcy metrów kwadratowych szklanych powierzchni, co z pewnością stanowi nie lada wyzwanie dla firm sprzątających.