Wilgoć w mieszkaniu – możliwe przyczyny

Wilgoć w mieszkaniu jest głównym czynnikiem wywołującym alergię i choroby układu oddechowego.

Zanim dokonamy wyboru domu lub mieszkania należy zwrócić uwagę, czy konieczne będzie usunięcie nadmiernej wilgoci. Nie ma powodu do zmartwień, ponieważ jest to proces całkowicie naturalny, który pogłębia się podczas gotowania czy kąpieli. Najważniejsza jest przede wszystkim skuteczna wentylacja wspomagająca proces usuwania nadmiaru pary z pomieszczenia. Jeżeli jest ona niedrożna, dochodzi do kondensacji pary a tym samym osadzaniu wilgoci w mieszkaniu.

Przyczyny wilgoci w mieszkaniu

W przestarzałych budynkach głównym powodem nadmiaru wilgotności mogą być uszkodzone drenaże a także źle wykonane izolacje pionowe i poziome. Ich uszkodzenia są przyczyną przesiąkania płynów z ziemi w głąb ściany. Higroskopijność materiałów, z których wykonane są budynki, może spowodować przedostanie się wody nawet do trzeciej kondygnacji. Zjawisko to, jest nazywane przez fachowców podciągiem kapilarnym. Problem wilgoci w mieszkaniu dosięga również nowobudowanych konstrukcji. W tym przypadku mamy do czynienia z tak zwaną wilgocią technologiczną (budowlaną), która zalega najczęściej w świeżych tynkach czy wylewkach. Przyczyny leżą również po stronie nieuważnych lokatorów. Wilgoć w mieszkaniu bierze się bowiem również z kondensacji pary wodnej, do którego to zjawiska dochodzi poprzez zaniedbania wynikające z braku samoczynnie działających nawiewników, szczególnie w łazienkach.

Wilgoć w mieszkaniu – poważne konsekwencje

Gdy nadmierna wilgotność utrzymuje się przez dłuższy czas, może sprzyjać to rozwojowi grzybów, pleśni oraz wszelkiego rodzaju bakterii chorobotwórczych. Na ich szkodliwe działanie szczególnie podatne są dzieci i osoby starsze. Preparaty grzybobójcze są jedynie chwilowym, mało skutecznych środkiem zapobiegawczym i nie likwidują całkowicie problemu, który będzie się rozrastał dopóki nie zostanie usunięte bezpośrednie źródło. Nie da się ukryć, że wysoka wilgotność w mieszkaniu wpływa negatywnie na ludzkie samopoczucie. Ponadto, idzie w parze z nieprzyjemnym zapachem, rdzą, a nawet powoduje rozwarstwianie drewna.

Jak sobie radzić z wilgocią w mieszkaniu?

Wszystkie racjonalne źródła informacyjne wskazują tutaj przede wszystkim na osuszacze powietrza. Nie zmieniają temperatury w pomieszczeniu i skutecznie likwidują problem. Można również zainstalować pochłaniacz wilgoci – pojemnik zawierający granulowany chlorek wapnia. Odradza się natomiast intensywne ogrzewanie pomieszczenia, które jest czasochłonne i prawie całkowicie bezskuteczne. Wilgoć w mieszkaniu może również usunąć wyspecjalizowana firma osuszająca budynki.