Wirus HIV: jak można się zarazić

Coraz poważniejszym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest wirus hiv – plaga XXI wieku. Aby się przed nim ustrzec, należy wiedzieć w jaki sposób można się zarazić tym niebezpiecznym wirusem.

Wirus hiv wywołuje bardzo groźną dla życia chorobę jaką jest AIDS. Jest to choroba zakaźna, lecz wirus hiv nie przedostaje się, jak ospa czy świnka, do naszego organizmu drogą kropelkową czy przez codzienny kontakt z chorym. Jednak wiele zachowań może nas narazić na ryzyko zakażenia.

Drogi zakażenia wirusem hiv
Aby wirus ten przedostał się do naszego organizmu potrzebne są okoliczności, które temu sprzyjają. Przede wszystkim możemy się zarazić poprzez kontakt seksualny z zarażoną osobą. Dlatego należy zachować bardzo dużą ostrożność i unikać ryzykownych zachowań seksualnych takich jak seks z przypadkowym partnerem. Najlepiej się zabezpieczać - używać prezerwatyw, wtedy wirus ten nie będzie miał tak dużej szansy na zainfekowanie naszego organizmu. Inną drogą zakażenia jest krew. Jeśli zainfekowana krew dostanie się do krwiobiegu zdrowej osoby, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo tego, że wirus hiv zaatakuje zdrowy organizm. Dlatego przy transfuzjach krwi zwraca się szczególną uwagę na zachowywanie środków ostrożności. Również używanie tej samej igły od strzykawki, zwiększa szansę na zakażenie. Przede wszystkim dotyczy to osób uzależnionych od narkotyków podawanych dożylnie. Istnieje również duże prawdopodobieństwo zakażenia dziecka przez chorą matkę w trakcie ciąży, porodu oraz w okresie karmienia piersią. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność, aby wirus nie miał szans na przedostanie się do organizmu dziecka oraz brać odpowiednie leki. We wszystkich sytuacjach, które wiążą się z możliwością zarażenia, należy zachować szczególną ostrożność poprzez na przykład nie używać tych samych maszynek do golenia czy szczoteczek do zębów.

Mity na temat dróg zakażenia wirusem hiv
Wirus hiv nie przedostaje się do organizmu przez zwykły dotyk, czy korzystanie z tych samych naczyń, co chory. Wielu chorych spotyka się z odrzuceniem ze strony otoczenia, co nie jest dla nich przyjemne. Wystarczy zachować odpowiednią ostrożność i unikać ryzykownych sytuacji w kontaktach z chorym. Wirus ten nie przenosi się poprzez przytulanie czy podawanie ręki, pływanie w tym samym basenie, korzystanie z tej samej toalety czy łzy chorego. Wiele obiegowych opinii to zwykłe mity, nie należy się nimi sugerować. Najważniejsze są: bezpieczeństwo i rozwaga, które niwelują szansę na to, aby wirus przedostał się do naszego organizmu.