Właściwe sposoby wychowania psa

Wychowanie psa wymaga dużo czasu, spokoju, cierpliwości i konsekwencji. Powinno ono opierać się wyłącznie na pozytywnym wzmocnieniu z wyłączenie przemocy i bicia.

Wychowanie psa jest procesem długotrwałym i właściwie niekończącym się. Wymaga cierpliwości, spokoju, a przede wszystkim stanowczości i konsekwencji. Należy pamiętać, że wychowanie psa to nie tylko nauka ale również dobra zabawa, wspólne spędzanie czasu i troska o zaspokojenie jego potrzeb.

 

 

 • Praca ze szczeniakiem
  Niezmiernie ważne jest rozpoczęcie procesu wychowania psa już szczenięctwie. Jest to okres socjalizacji, a więc poznawania otaczającego świata i praw nim rządzących. W tym okresie kształtuje się także charakter psa i wzorce postaw. Dlatego też bardzo ważne jest zapoznanie szczeniaka z jak największą liczbą aspektów codziennego życia, takich jak: otoczenie, różni ludzie i zwierzęta, działanie sprzętów domowych czy zabiegi weterynaryjne. Im więcej szczeniak pozna i zobaczy, tym lepiej będzie przygotowany do życia, a także będzie bardziej otwarty i mniej lękliwy.
 • Stanowczość i konsekwencja
  Podstawowym elementem wychowania psa są zasady oraz konsekwentne i stanowcze ich egzekwowanie. Psy potrzebują ich ponieważ same nie potrafią określić co jest dobre, a co złe oraz co im wolno a czego nie. Zasady powinny być przejrzyste i zrozumiałe dla psa. Jeśli chcemy na przykład, aby pies spał na swoim legowisku to nie pozwalajmy mu na spanie w łóżku. Niezwykle ważne jest to aby każde polecenie wydane psu zostało wykonane. Oczywiście musimy mieć pewność, że pies rozumie treść polecenia i wie czego się od niego oczekuje. Na tym polu nie można psu odpuszczać, gdyż nawet pojedyncze odstąpienie od powyższej reguły pokazuje psu, że niektóre polecenia można ignorować.
 • Ćwiczenia
  Każdy pies potrzebuje ćwiczeń, nie tylko zapewniają mu one dobrą kondycję lecz także rozładowują nadmiar energii. Przystępowanie do wychowania psa, który cały czas spędza w domu jest bezcelowe, ponieważ brak ruchu powoduje spadek koncentracji i rodzi frustrację. Natomiast sfrustrowany pies łatwo się denerwuje, zniechęca i nie słucha właściciela.
 • Bez bólu i bez strachu
  Przystępując do wychowania psa należy odrzucić bolesne kolczatki, elektryczne obroże czy metody zachęcające do uderzania psa w nos i deptania go po łapach w celu opanowania jego zachowania. To wszystko sprawia zwierzęciu ból i powoduje lęk, a jeśli pies wykonuje polecenia to czyni to tylko i wyłącznie ze strachu nie rozumiejąc czego tak naprawdę się od niego wymaga. Podstawą właściwego wychowania psa są nagrody czyli pochwały i smakołyki. Oczywiście nagród trzeba używać z rozsądkiem, a więc bezpośrednio po właściwym wykonaniu zadania. Nagroda zaserwowana z opóźnieniem nie spełni swojej roli. Nie mniej jednak wychowanie psa nie opiera się tylko na nagrodach, czasem konieczne staje się skarcenie psa. W tym wypadku dobrze sprawdza się głośne klaśnięcie czy użycie głośnego, wysokiego dźwięku. Przy czym należy pamiętać, że karcimy psa "na gorącym uczynku", bo skarcony po fakcie nie będzie wiedział o co chodzi.