Wodonercze – co należy wiedzieć

Wodonercze atakuje jeden z najważniejszych organów ciała człowieka - powoduje zniszczenie nerek, a czasem może prowadzić do usunięcia chorego narządu.

Nerki stanowią ważny organ ciała człowieka. Dzięki nim jesteśmy wstanie utrzymać w ciele odpowiednią ilość płynów, możemy wydalić niebezpieczne dla organizmu substancje. Nerki wpływają też na odpowiedni rozwój kości - produkują witaminę D3, a także wpływają na produkcję hormonu odpowiedzialnego za ilość czerwonych ciałek krwi. Wodonercze jest jedną z wielu chorób tych narządów, w dodatku bardzo niebezpieczną - w skrajnych przypadkach tego schorzenia pacjent może nawet stracić nerkę.

Budowa i działanie nerek

Nerki są najważniejszym elementem układu wydalniczego człowieka, w wyglądzie przypominają ziarno fasoli. Każda zdrowa osoba posiada je dwie - jest to organ parzysty. Podstawową jednostką budującą nerkę jest nefron. Poza tym składa się ona z takich elementów jak kora, rdzeń, miedniczki, tętnice oraz żyły. Z każdej nerki wychodzi jeden moczowód, łączący się dalej z pęcherzem moczowym. Podstawową funkcją tych narządów jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych i toksycznych produktów przemiany materii - są one usuwane wraz z moczem. Dzięki zdolności filtrowania krwi nerki zatrzymują także ważne dla organizmu substancje, nie dopuszczając do ich wydalenia. Mają one też wpływ na pH krwi.

Wodonercze - objawy

Choroba ta polega na rozszerzeniu miedniczek i kielichów nerkowych, czemu towarzyszy zanik miąższu tego organu. Wywołuje to postępujące upośledzenie czynności narządu i często pojawiające się zakażenia dróg moczowych. Wodonercze związane jest z wrodzonym zaburzeniem budowy ściany moczowodu lub pojawieniem się naczyń go uciskających. Dużym zagrożeniem ze strony tej choroby jest fakt, że może ona długo przebiegać w sposób bezobjawowy i ukazać się dopiero w późnym wieku, najczęściej wtedy, gdy miąższ w nerce jest już całkiem zniszczony. Objawy zaawansowanego wodonercza - jak brak apetytu, wymioty, czy ból - powodowane są tworzącym się w nerce zakażeniem moczu.

Rozpoznanie i leczenie

W wykryciu schorzenia pomocne może być badanie USG, a także zdjęcie urograficzne. Wodonercze należy do chorób zwykle leczonych w sposób chirurgiczny, nie każdy wypadek wymaga jednak aż tak drastycznych środków. Leczenie operacyjne ma za zadanie udrożnić moczowód tak, by nie było już możliwe ponowne zakażenie. Cofanie się choroby jest jednak procesem bardzo długotrwałym, a w bardzo zaawansowanych przypadkach operacja chorego narządu może nie wystarczyć. Wtedy stosowany jest zabieg nefrektomii - całkowite chirurgiczne usunięcie nerki.