Wodospad Iguaçu najpotężniejszym wodospadem Ziemi

Wodospad Iguaçu, to nic innego jak piękna legenda, otwarte przestrzenie oraz kaskada dźwięków, które poruszają i olśniewają

Wodospad Iguaçu to ani nie jest najwyższy ani największy, ale uważany za najpotężniejszy wodospad na Ziemi. Klasyfikując go pod tym względem, zwrócono uwagę na liczbę kaskad, bowiem żaden inny wodospad nie posiada tylu progów skalnych. Między nimi zobaczyć można wiele skalnych wysp, które "atakują" nas ze wszystkich stron ogromem piękna i wrażeń.

Legenda o wodospadzie

Podobno dawno temu pięknego, słonecznego dnia syn wodza indiańskiego - Toroba, stanął nad rzeką Iguan i zaczął prosić bogów o to, by uzdrowili niewidomą księżniczkę, którą kochał. Bogowie nie byli obojętni na prośbę chłopaka i nagle ziemia pękła na pół, woda spłynęła do powstałego wąwozu a fale pochwyciły Torbę. Historię kończy uzdrowienie księżniczki, która dzięki temu mogła ujrzeć jako pierwsza wodospady Iguaçu. Po dziś dzień wodospad Iguaçu, należy do największych atrakcji Ameryki Południowej.

Wodospad Iguaçu – co należy wiedzieć

Wodospady były przez długi czas miejscem przebywania plemion Tupi - Guarani i Paraguas, miejscem, które uważano za święte. I to właśnie z języka guarani pochodzi nazwa wodospadu, który w tym języku znaczy tyle co Wielka Woda. Słynna Wielka Woda leży na rzece Iguaçu, która płynąc przez Wyżynę Brazylijską rozbija się na ponad 275 kaskad i gdzie dzieli dwa lądy: Argentynę i Brazylię. W miejscu, gdzie rzeka wpada w przepaść, jej szerokość to 4km a wody spadające w dół słońca malują cudowne tęcze. Uwagę przykuwają także wychodnie skalne, które porośnięte są gęstymi kępami drzew i roślin, takich jak bambusy, paprocie czy palmy.

Strona Brazylijska wodospadu

Tylko 20 % progów skalnych należących do wodospadu Iguaçu leży na ziemiach brazylijskich. Krajobrazy oraz dżungla otrzymały miano parku narodowego. Z racji na turystów, potrzeba było stworzyć odpowiednie warunki, które pozwolą na zwiedzanie Głównym środkiem transportu, którym poruszają się zwiedzający, są kolorowe autobusy. Spacer choć oddalona, rozpoczyna się od tych najmniejszych wodospadów, do tych większych i liczniejszych aż do Garganta del Diablo – największego wodospadu przy którym jest wieża widokowa. Ma on 72 m wysokości, co stanowi go wyższym niż Niagara.

Strona Argentyńska wodospadu Iguaçu

Z racji na ilość wodospadów, Argentyna oferuje turystom o wiele więcej atrakcji, Przede wszystkim tutaj można spoglądać na wodospad Iguaçu – na wyciągnięcie ręki, poruszając się kolejką przez dżunglę. Także po tej stronie można podziwiać Garganta del Diablo (Gardło Diabła), który dostarczając tylu wrażeń pozwala turyście zamilknąć. Występuje tutaj mnóstwo punktów widokowych oraz istnieje możliwość podróżowania łódką i podziwiania wodospadu z dołu.