Wodospad Wiktorii - i poznasz, co to piękno

Wodospad Wiktorii, znajdujący się na rzece Zambezi, oferuje turystom niezapomniane przeżycia wizualne, ale również dobrą zabawę dla wszystkich członków rodziny.

Wodospad Wiktorii, zlokalizowany w Afryce, na granicy Zimbabwe i Zambii, znajduje się na obszarze Narodowego Parku Wodospadów Wiktorii na rzece Zambezi. Jako pierwszy dotarł do tutaj badacz ze Szkocji, David Livingstone, określając go mianem "wodospadu tak pięknego, że aniołowie muszą przyglądać mu się podczas lotu". Został on wpisany na listę dziedzictwa naturalnego UNESCO. Stanowi, zarazem, jeden z siedmiu naturalnych cudów świata.

 

 

  • Bogactwa wodospadu

Wodospad Wiktorii stanowi przepiękny krajobraz o stałych parametrach. Szerokość strumienia wynosi 1700 metrów, natomiast jego spadek w dół na skały - około 108 metrów. Powoduje przy tym ogromny łomot i trzask spadającej wody. Podczas przepływu wody odnotowuje się spadek w granicach 10 milionów litrów na sekundę. Za szczególną ciekawostkę można uznać pojawiającą się nad wodospadem mgłę z kropelek wody, które odbijają światło na ponad 300 metrów ponad taflą wody. Można ją zobaczyć nawet z odległości 60 kilometrów. Każdego roku od marca do maja przepływ wody w rzece i powierzchni wodospadu jest największy i wynosi 270 000 metrów sześciennych na sekundę, a gdy pora deszczowa ustaje, co ma miejsce w październiku, przepływ jest najniższy i wynosi jedynie 9000 metrów sześciennych na sekundę.

 

  • Atrakcje i baza noclegowa dla turystów odwiedzających Wodospad Wiktorii

Najlepszym miejscem, wprost stworzonym do oglądania wodospadu, jet most Knife Edge, wybudowany w 1969 roku. W jego okolicach znajduje się duża ilość hoteli i pensjonatów, oferujących standard od najniższego do najwyższego, z bezpośrednim widokiem na Wodospad Wiktorii. Dodatkowo, turystom odwiedzającym ten zakątek oferuje się wiele atrakcji, w tym między innymi: spływy kajakowe wybrzeżami rzeki, loty motolotnią, balonem, samolotem czy helikopterem nad samym wodospadem, czy choćby safari na koniach wzdłuż rzeki Zambezi i w okolicach wodospadu. Dla ceniących adrenalinę przeznaczone są skoki na bungi z mostu na granicy Zimbabwe i Zambii. Wodospad Wiktorii to nie tylko piękne widoki, ale również miejsce pełne atrakcji sportowych i rekreacyjnych dla każdego.