Wpływ aromaterapii na samopoczucie

Za pomocą odpowiednio dobranych zapachów możemy wprowadzić się w optymistyczny nastrój, dodać energii lub uspokoić nerwy, dlatego warto od czasu do czasu skorzystac z dobrodziejstw aromaterapii.

Aromaterapia to dział medycyny naturalnej zajmujący się wpływem zapachów i olejków eterycznych na ciało i umysł ludzki. Od dawna wiadomo, że zapachy są ważną sferą rzeczywistości i często sterują naszymi emocjami: zapachy dzieciństwa, np. wanilia sprawiają, że czujemy się bezpieczni i spokojni, uciążliwe zapachy mogą spowodować rozdrażnienie, czy strach (charakterystyczny zapach poczekalni u dentysty) a od stężenia feromonów zależy, czy dana osoba postrzegana jest jako atrakcyjna. Moc zapachów możemy wykorzystać w codziennym życiu, aby poczuć odprężenie, poprawić nastrój lub dodać sobie energii.

 

 • Zapach radości
  Aromaterapia zna wiele zapachów na poprawę nastroju. Bywają wykorzystywane w leczeniu depresji lub rozdrażnienia. Do takich dodających radości zapachów należą pomarańcza, Ylang-Ylang, Limetka, drzewo różane, mandarynka, gerania i drzewo sandałowe a także zapach czekolady i wanilii.
   
 • Aromatyczne ukojenie
  Osoby żyjące w silnym stresie doznają ulgi wąchając olejków neroli, różanego, melisowego, bergamotowego lub szałwii. Aromaterapia pomaga także w leczeniu bezsenności spowodowanej nadmiernym pobudzeniem. Wystarczy wieczorem spędzić kilka chwil w otoczeniu zapachu rumianku rzymskiego, mandarynki, lawendy, majeranku lub melisy.
   
 • Olejki eteryczne na pobudzenie
  Przy przeciągających się stanach apatii pomaga wdychanie zapachu mięty pieprzowej, kawy, rozmarynu, tymianku czy olejku hyzopowego. Jeśli naszym dodatkowym problemem jest brak koncentracji, powinniśmy skorzystać z pobudzającego umysł działania mięty pieprzowej, geranii lub bazylii.
   
 • Ciekawe właściwości zapachów
  Aromaterapia zna skuteczne sposoby nawet na bardziej specyficzne problemy. Olejki eteryczne sandałowca, jałowca, kwiatów lawendy lub drzewa herbacianego mają działanie bakterio- i grzybobójcze, dlatego pomagają w leczeniu trądziku czy łupieżu. Z kolei w przypadku bólu głowy warto skorzystać z rumianku rzymskiego, majeranku i bazylii. Zapachy takie jak goździkowy, różany i cyprysowy aromaterapia uważa za silnie pobudzające afrodyzjaki.
   
 • Jak korzystać z aromaterapii
  Najprzyjemniejsza formą korzystania z mocy zapachów jest aromatyczna kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejków eterycznych lub naparów z ziół. Pod wpływem gorąca zapachy rozwijają się i ujawniają swoje działanie. Aromaterapia znajduje również inne zastosowanie olejków eterycznych, na przykład masaż lub inhalację, jednak należy korzystać z nich rozważnie, najlepiej po konsultacji ze specjalistą, ponieważ zbyt duże stężenie olejków może wywołać niepożądane efekty. Jeżeli chcemy jedynie delikatnie poprawić sobie nastrój, najlepiej rozgrzać je w kominku zapachowym i rozkoszować się ich delikatnym aromatem.