Wracamy do formy po porodzie

Powrót do formy po porodzie spedza sen z powiek niemal każdej młodej mamie, dlatego jak najszybciej warto zabrać się do pracy stosując odpowiednią dietę i zajęcia ruchowe.

Kobieta w pojedynczej ciąży przybiera na wadze średnio 11- 15 kilogramów. Zdarza sie jednak, że z róznych powodów przyszłe mamy tyją więcej, co niestety utrudnia powrót do wczesniejszej figury i formy po porodzie. Nie jest jednak niemozliwe, trzeba tylko odrobiny samozaparcia i silnej woli.Stres wpływa niekorzystnie na skuteczność diety, datego staraj się być spokojna i nie wywieraj na siebie samą dodatkowej presji.

 

 

  • Odpowiedni dobór diety kluczem w powrocie do formy po porodzie

W zgubieniu zbednych kilogramów i powrocie do formy po porodzie z pewnością pomoże odpowiednio dobrana dieta. Pamiętać należy jednak, że stosowanie diet ubogoenergetycznych jest niewskazane dla kobiet karmiących piersią oraz od razu po porodzie. Organizm osłabiony tym wydarzeniem potrzebuje wielu minerałów i witamin do regeneracji. Jeśli jednak dziecko karmione jest butelką, minął okres połogu oraz poród przebiegał bez komplikacji, najlepiej z pomocą dietetyka można opracowac dietę. Kobiety ktore z różnych pryczyn wybrały karmienie mlekiem modyfikowanym mogą pozwolić sobie na bardziej rygorystyczny sposób odżywiania się, eliminując z jadłospisu na przykład węglowodany. Kobiety karmiące piersia natomiast mogą stosować dietę lekkostrawną, a więc wykluczyć potrawy smażone, tłuste, wzdymajace oraz uczulające. Ważne jest, aby zaspokajać zapotrzebowanie kaloryczne w tym okresie, ale nie przejadać się. W trakcie karmienia piersią organizm wytwarza oksytocynę, odpowiedzialną za obkurczanie macicy. Wraca ona wówczas dużo szybciej do swoich rozmiarów sprzed ciąży, a tym samym zanika brzuszek który pozostał. Bez względu na sposób karmienia trzeba pamiętać , aby jeść powoli, mniejszymi porcjami i najpóźniej cztery godziny przed snem.

 

 

  • Odrobina ruchu ułatwi powrót do formy po porodzie

W pierwszym okresie po porodzie trening nie powinien być bardzo obciążający. Na poczatku warto poćwiczyć mięśnie dna miednicy wykonujac ćwiczenia Kegla- ważne zwłaszcza w przypadku kobiet rodzących siłami natury. Polegają one na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na około 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krotkich odstępach czasowych. Początkowo po 5 powtorzeń, wraz ze wzmocnieniem mięśni dochodzic do 25 . Mają one na celu uelastycznienie mięśni i tym samym zapobieganiu nietrzymania moczu. Intensywniejsze ćwiczenia można rozpocząc miesiąc po porodzie naturalnym oraz 6 tygodni po cesarskim cięciu. Stosując trening w domu, korzystać można ze schematu zwanego "6 Weidera", obejmujacego ćwiczenia na wszystkie partie brzucha. Mozna skorzystac z pomocy profesjonalistów udając się na siłownie, do klubu fitness gdzie coraz częściej pojawiają się specjalne oferty zajęć dla mam i dzieci. W powrocie do formy po porodzie pomogą także zajęca na basenie- pływanie, aquaaerobic, taniec, bieganie, jazda na rowerze czy też długie spacery z dzieckiem.