Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny i leczenie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba o nieznanych przyczynach, która leczona może być przez właściwą dietę, farmakologicznie lub chirurgicznie.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to proces zapalny błony śluzowej w końcowej części przewodu pokarmowego, czyli odbytnicy. Dolegliwość ta ma charakter przewlekły i objawia się głównie bólami brzucha, biegunkami lub zaparciami. Zazwyczaj występuje także gorączka, utrata wagi i połączone z nią osłabienie organizmu oraz zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. W stolcu pojawia się krew. Wśród cierpiących na tę chorobę pacjentów znacznie zwiększa się ryzyko nowotworu jelita grubego. Najczęściej zapadają na nią osoby między piętnastym a trzydziestym piątym rokiem życia.

 

 

  • Przyczyny choroby

Przyczyny zachorowania na wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie są do końca wyjaśnione. Być może ma ono podłoże genetyczne, gdyż częściej zapadają na tę dolegliwość osoby spokrewnione z innymi cierpiącymi na to schorzenie. Ponadto w kilku chromosomach odkryto geny, które są odpowiedzialne za wystąpienie u danej osoby tej choroby. Inna hipoteza głosi, że zapalenie jelita powstaje wskutek reakcji autoimmunologicznej (organizm sam atakuje i niszczy własne tkanki), nie wiadomo jednak, co mogłoby być tego przyczyną. Być może są nią bakterie lub infekcja układu pokarmowego. Podejrzewa się także, że przyczyną wystąpienia choroby mogą być czynniki środowiskowe, takie jak silny stres czy traumatyczne przeżycia. Również nieprawidłowa dieta i picie dużych ilości alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania. Możliwe jest także, że zapalenie jelita występuje wskutek interakcji wszystkich wyżej wymienionych czynników.

 

  • Leczenie objawów

Sposób leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego zależy przede wszystkim od tego, jak intensywne są objawy. W łagodniejszych przypadkach stosowane jest leczenie farmakologiczne. Podawane są głównie środki przeciwzapalne oraz łagodzące reakcję autoimmunologiczną. W celu zwalczenia choroby pacjentom podawane są także sterydy. Niezwykle istotne jest także dbanie o prawidłową dietę – lekkostrawną, bogatą w witaminy i minerały oraz błonnik, który usprawnia pracę układu pokarmowego. Chorym zalecane jest także zrezygnowanie z picia alkoholu oraz palenia papierosów. W poważniejszych przypadkach choroby, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, konieczna jest kolektomia. Jest to zabieg polegający na całkowitym wycięciu jelita grubego. Operacja ta jest bardzo trudna, wymaga wytworzenia stomii (specjalnego worka do odprowadzania kału) i wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu powikłań, jest jednak konieczna w około 20% najcięższych przypadków choroby.