Wspólne gotowanie - sposób na wieczór ze znajomymi

Wspólne gotowanie ze znajomymi może być świetną odskocznią od atmosfery dusznych pubów i smętnych kawiarni.

Wystarczy w miarę funkcjonalna kuchnia, paczka zgranych przyjaciół i szczere chęci do pomocy. Wspólne gotowanie nie musi być polem do popisu dla karkołomnych pomysłów kulinarnych. Dużo ważniejsze są humor i dobra zabawa z niego płynące.

 

 

  • Wspólne gotowanie, czyli podział obowiązków

W kuchnie wszystko smakuje lepiej, a zapachy unoszące się dookoła sprzyjają radosnemu podjadaniu. Pamiętajmy aby wspólne gotowanie nie było jednostronne. Starajmy się wybrać taką potrawę, która ułatwi integrację i rozwinie w znajomych potrzebę współpracy. Najlepiej nadają się do tego sałatki i różnego rodzaju proste przekąski. Rozdzielmy obowiązki szatkowania poszczególny warzyw, ich obierania, gotowania, czy też krojenia i smarowania pieczywa. Można kogoś poprosić o przygotowanie drinków, zaparzenie herbaty lub otwarcie wina. Ktoś inny może zająć się przygotowaniem sosu, lub gęstego dipu, idealnego do maczania w nim mięs, warzyw, czy kawałków chrupkiego pieczywa. Nawet drobne zadania ułatwiają wspólne gotowanie, a często bywają też powodem do wymiany poglądów i śmiechu.

 

  • Kuchnia – centralny punkt imprezy

Na dłuższy czas kuchnia zamienia się w centralne miejsce spotkania. Wspólne gotowania nadaje mu cech pubu, kawiarni, a jednocześnie miejsca niezwykle swojskiego i przyjaznego. Skoncentrujmy się na prostych potrawach, takich jak różnego rodzaju lekkie przekąski, które nie koncentrują całej uwag na jedzeniu. Mogą to być koreczki zrobione z sera żółtego lub białego, oliwki, cebulka lub papryka. Dodać do tego można kawałek grillowanej piersi z kurczaka, lub pokrojoną w talarki parówkę. Dużą popularnością cieszą się kanapki ze świeżego pieczywa. Pamiętajmy aby ciemne pieczywo łączyć z odpowiednimi dodatkami, takimi jak ser, śledź, łosoś, czy boczek. Białe zaś idealnie nadaje się do wędlin, pasztetów i past. Te ostatni warto przygotować razem, miksując pokrojone uprzednio składniki za pomocą blendera, czy robota kuchennego.

 

  • Idealna alternatywa na weekend

Warto odskoczyć od standardowych sposobów spędzania wolnego czasu i zastanowić się nad wspólnym gotowaniem ze znajomymi - alternatywą zdrowszą, tańszą i równie mocno integrującą. Jeśli wśród naszych znajomych dominują fani piłki nożnej, brydżyści, czy scrabbliści to warto skoncentrować uwagę na przekąskach i sałatkach prostych - takich jak kanapki, bułki, czy rogaliki z dużą ilością dodatków. Tych z kolei powinno być na sandwichu więcej niż samego pieczywa. Jeśli jednak nasi znajomi zaliczają się do grona bardziej dystyngowanego to można wspólnie sporządzić tartinki - eleganckie, małe kanapeczki, pokrojone w trójkąty, lub kwadraciki. Wybór i rodzaj przekąsek zależny tylko od naszej inwencji i umiejętnego dopasowania posiłków do charakterystycznego grona przyjaciół.