Wspólne kolędowanie: co zaśpiewać przy wigilijnym stole?

Jak co roku, w Wigilię, rodziny zasiadają wspólnie przy stole. Ten magiczny czas spędzony razem umila im dzielenie się opłatkiem, rozdawanie prezentów i - co najważniejsze - wspólne kolędowanie.

Jak co roku, w Wigilię, rodziny zasiadają wspólnie przy stole. Ten magiczny czas spędzony razem umila im dzielenie się opłatkiem, rozdawanie prezentów i - co najważniejsze - wspólne kolędowanie.
Tekst i melodia kolęd jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu zwyczaj kolędowania nie pójdzie w zapomnienie. Najpiękniejsze kolędy mają swoje tłumaczenia w wielu językach, dzięki czemu - popularne są na całym świecie.

Wspólne kolędowanie zbliża ludzi

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Ludzie odkładają na bok wszelkie spory i cieszą się tymi radosnymi chwilami w gronie najbliższych. Rodziny spotykają się przy wspólnym stole, zbiorowo odmawiają modlitwę oraz jedzą posiłek. Dzieląc się opłatkiem, życzą sobie tego, co najlepsze. Razem też śpiewają przy kolacji. Nic tak bowiem nie łączy pokoleń ze sobą, jak wspólne kolędowanie w wieczór wigilijny. Stało się ono już tradycją wigilijną, a nie tylko zwyczajem kultywowanym w pojedynczych domach. Teksty kolęd zna każdy. Ich melodie są proste i radosne, przez co łatwo wpadają w ucho. Jednak - mimo tego, że nie każdy człowiek jest muzycznie uzdolniony - to samo śpiewanie tych wesołych pieśni w rodzinnym gronie zbliża do siebie ludzi. Nie chodzi przecież o popisanie się swym talentem wokalnym, ale radość z bycia w gronie rodziny i przyjaciół. Dzięki kolędowaniu z pewnością czujemy ciepło i magię świąt. Poza tym, wigilijny wieczór jest jedyny w swoim rodzaju. Powinien być więc pełen miłości i bliskości, dlatego warto spędzić go wyjątkowo i zadbać, by umocniły się wtedy nasze kontakty z najbliższymi. Śpiew jest przecież lepszą formą modlitwy, kto więc kolęduje w gronie przyjaciół, modli się podwójnie.

Rodzinne kolędowanie, czyli które utwory wykonujemy najczęściej

Niektóre rodziny nie tylko wspólnie śpiewają kolędy, ale też wykonują je przy akompaniamencie pianina czy organów. Wiadomo bowiem, że nie chodzi tu o formę, ale o sam fakt kolędowania razem. Mimo tego, że zdecydowanie większość Polaków umila sobie świąteczny wieczór poprzez śpiewanie kolęd, to niestety, co roku - według badań – coraz częściej zapominamy o tej tradycji. Spowodowane to jest być może tym, że młodsze pokolenia coraz częściej wolą ułatwiać sobie życie, włączając radio lub telewizję, gdzie pieśni bożonarodzeniowe wykonywane są przez znanych artystów. Żyjemy w czasach, gdy wszystko mamy podane na tacy, jednak szczególnie starsi członkowie rodziny zachęcają, by nie iść na łatwiznę, lecz wyłączyć telewizję i uczcić ten wieczór w spokoju i powrócić do dawnych zwyczajów. O wiele więcej radości daje bowiem wspólne kolędowanie, niż jedynie słuchanie wykonu profesjonalistów. Utwory puszczane z płyt można usłyszeć już w czasie przedświątecznym w każdym sklepie czy markecie, a rodzinne śpiewanie nie zdarza się nam często. Najpopularniejszą wśród Polaków jest kolęda "Wśród nocnej ciszy". Najczęściej ten utwór rozpoczyna Pasterkę i kolację wigilijną. Kolejną znaną i lubianą pieśnią bożonarodzeniową jest "Cicha Noc". Wspólne kolędowanie ma na celu radosne spędzenie czasu z najbliższymi, więc uznanie zyskały też weselsze kolędy takie jak: "Gdy się Chrystus rodzi", "Przybieżeli do Betlejem", czy "Dzisiaj w Betlejem".