Wspólne malowanie farbami - znakomity sposób na nudę

Malowanie farbami (akwarelami, farbami plakatowymi bądź akrylowymi) z dziećmi to dobry pomysł na spędzenie popołudnia.

Stara piosenka mówi o tym, że w czasie deszczu dzieci się nudzą, ale wcale nie musi tak być, wystarczy, że zdecydujemy się na malowanie farbami razem z dzieckiem. Dzięki nim można z maluchem, przedszkolakiem czy starszym uczniem wyczarować niezwykły świat. Malowanie farbami to zabawa bardzo twórcza, a przy odrobinie wysiłku da mnóstwo radości i dziecku, i rodzicom.

 

 

  • Farby, ale jakie?

Dla najmłodszych dzieci najlepsze są farby do malowania rękami. Mają one gęstą konsystencję, są nietoksyczne, łatwo je zmyć z rączek (i nie tylko) oraz sprać z ubrań. Maluch bawiąc się nimi uczy się jak nakładać farbę na papier, stymulowany jest też jego rozwój sensoryczny. Akwarele to farby wodne, również je łatwo zmyć, nadają się jednak dla dzieci powyżej 3 roku życia. Pozwalają na wykonanie delikatnych obrazków, świetnie nadają się do ilustrowania baśni czy muzyki. Malowanie farbami akwarelowymi wspólnie z przedszkolakiem może pomóc mu wyrazić emocje nagromadzone w ciągu całego dnia. Farby plakatowe są znacznie bardziej wyraziste, można przy ich użyciu przedstawić pulsujące barwami miasto, statek kosmiczny, smoka lub plakat o dowolnej tematyce. Farby akrylowe są natomiast świetne w przypadku, gdy chcemy stworzyć pracę nieco bardziej trwałą. Malowanie farbami akrylowymi kamieni, drewna (na przykład wyszlifowanych kawałków znalezionych nad morzem), drewnianych kolczyków, bransolet, pudełek to sposób na wykonanie niebanalnego prezentu dla bliskich. Podobnie rzecz się ma z farbami do szkła, ceramiki czy tkaniny.

 

  • Zanim zacznie się malować

Jednak zanim wyciągnie się farby, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Mały artysta potrzebuje odpowiedniego stroju, którego nie będzie żal, jeśli jednak się ubrudzi. Może to być specjalny fartuszek (koniecznie z rękawami) albo stara koszula i znoszone spodenki. Ważne jest także odpowiednie miejsce do malowania farbami. Jeśli będzie to stół, to należy uprzątnąć z niego wszystko i nakryć łatwo zmywalną ceratą, szarym papierem lub starymi gazetami. Czasami lepiej malować na podłodze, wówczas należy to jednak robić w pomieszczeniu o łatwo zmywalnej podłodze. Bardzo wygodne jest też malowanie na balkonie, gdzie z reguły jest mniej rzeczy, które uległyby zniszczeniu w razie wylania wody czy zachlapania farbami. Wspólne malowanie farbami to czas, kiedy rodzic może lepiej poznać swoje dziecko samemu się przy tym świetnie bawiąc, warto więc poświęcić na to trochę czasu, nie tylko gdy pada.