Współżycie seksualne a menopauza i andropauza

Wraz z wiekiem partnerów stopniowo spada zainteresowanie seksem, ponieważ zmniejsza się ich libido.

Słabnący popęd płciowy przejawia się zmniejszaniem zainteresowania współżyciem, zanikiem fantazji i snów erotycznych coraz rzadszymi kontaktami seksualnymi, wydłużaniem się czasu osiągania podniecenia seksualnego, trudnościami w osiąganiu orgazmu aż do jego braku. Jeśli objawy te zaczynają się pojawiać po około 45 roku życia, ich przyczyn możemy się dopatrywać odpowiednio w menopauzie lub andropauzie partnera.

Aby lepiej zrozumieć istotę tego problemu, należy przybliżyć sobie pojęcia andro- i menopauzy, oraz przyczyny które je powodują.

Menopauza czyli klimakterium zwane też przekwitaniem to zespół objawów uwarunkowany zaburzeniami hormonalnymi w organizmie kobiety, etap przejściowy pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się i trwa przeciętnie 10-12 lat.

Poprawnie menopauza jest to ostatnia miesiączka, po której następuje co najmniej 6-miesięczna przerwa związana z ustawaniem czynności gonad. Proces ten zaczyna się przeciętnie w wieku 45 - 55 lat i trwa 1-2 lata. Przed całkowitym ustaniem miesiączkowania staje się ono wyraźnie nieregularne. Zmiany w organizmie kobiety obejmują przede wszystkim ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. Dla okresu menopauzy typowe są zmiany w sferze emocjonalnej i zmiany zachowania. Jednym z jej objawów jest zmniejszenie libido związane z wahaniami poziomu hormonów w organizmie, zmianami w obrębie narządów płciowych (np. wysychanie pochwy), czy nieotrzymaniem moczu, lub ogólnym brakiem samoakceptacji w związku ze zmieniającym się wyglądem ciała. Wielu kobietom pomóc może leczenie za pomocą HTZ - Hormonalna Terapia Zastępcza, oraz używanie środków zwiększających naturalne zwilżenie pochwy.

Andropauza oznacza spadek stężenia testosteronu u mężczyzn w miarę upływu wieku, jednak nie jest procesem występującym u wszystkich mężczyzn, a istotny spadek stężenia testosteronu dotyczy 25-30% mężczyzn w podeszłym wieku. Rozpoczyna się w różnym wieku - najczęściej między 50. a 60. rokiem życia, choć może wystąpić także wcześniej, po 35 roku życia . Objawia się zmniejszoną zdolnością do odbywania stosunków płciowych, ogólnym rozdrażnieniem, osłabieniem, także nawracającymi stanami depresyjnymi, mimo iż teoretycznie mężczyzna nadal zdolny jest począć potomka (a nie jak u kobiet z nastaniem menopauzy ustaje płodność). Sam problem poruszony jest właściwie od stosunkowo niedawnego czasu. Także mężczyźni mogą zastosować terapię hormonalną testosteronem, ale tak jak i u kobiet HTZ nie jest ona wolna od szeregu skutków ubocznych.

Problem spadku libido z wiekiem wymaga od partnerów miłości, czułości, cierpliwości i chęci porozumienia. Zaradzić mu można dzięki pomocy seksuologa, ćwiczeniom partnerskim i psychoterapii, wspomaganych terapią hormonalną związaną z klimakterium lub andropauzą, po konsultacji lekarskiej.