Wstrząs mózgu - pierwsza pomoc

Aby zapewnić pomoc osobie, u której podejrzewamy wstrząs mózgu, należy zadbać o zachowanie jej czynności życiowych oraz wezwać służby medyczne.

Wstrząs mózgu polega na gwałtownym, przemijającym upośledzeniu funkcjonowania komórek mózgowych. Pojawia się ono w wyniku silnych urazów czaszki, na przykład po upadku lub silnym uderzeniu. Objawy wstrząśnienia to między innymi zawroty i ból głowy, bladość, zaburzenia krążenia i oddychania, wymioty, utrata przytomności o różnym czasie trwania, niepamięć zdarzenia, które doprowadziło do wstrząsu.

 

 

  • Pierwsza pomoc przy wstrząśnieniu

Jeśli jesteśmy świadkiem wypadku lub innej sytuacji, która mogła doprowadzić do wstrząsu mózgu u drugiej osoby, w pierwszej kolejności należy sprawdzić jej czynności życiowe. Sprawdzamy więc czy dana osoba jest przytomna, czy oddycha i czy odczuwalne jest tętno. Jeśli chory jest nieprzytomny, należy ułożyć go w pozycji bocznej i udrożnić jego drogi oddechowe, aby nie dopuścić do zadławienia się czy uduszenia. Następnie należy jak najszybciej wezwać profesjonalną pomoc medyczną. Jeśli zaś zatrzymane zostały czynności oddechowe poszkodowanego, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną i rozpocząć reanimację. Jeśli dana osoba doznała urazu czaszki, ale zachowana jest przytomność, należy ułożyć ją w pozycji półleżącej, z nogami w górze. Następnie należy zapewnić jej jak najbardziej sprzyjające warunki: poszkodowanego trzeba uspokoić, okryć kocem, aby zapobiec utracie ciepła, a przede wszystkim nie pozwolić mu się poruszać, nawet jeśli jego samopoczucie pozornie jest dobre. Objawy wstrząśnienia mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od wypadku i każdego poszkodowanego koniecznie powinien zbadać lekarz.

 

  • Dalsze postępowanie w przypadku wstrząsu mózgu

Po zapewnieniu poszkodowanemu bezpieczeństwa i spokoju oraz wezwaniu służb medycznych, należy także opatrzyć ewentualne otwarte rany. Uszkodzenia należy przykryć suchym, jałowym opatrunkiem. Nigdy nie można samemu usuwać żadnych ciał obcych z ran, należy poczekać aż zajmą się tym ratownicy. Zawsze należy pozostać z poszkodowanym aż do czasu, kiedy zapewniona zostanie mu opieka specjalistów. Osoba, która przebyła wstrząs mózgu, zazwyczaj musi pozostać w szpitalu na kilkudniową obserwację. W tym czasie wykonane zostają badania, które mają na celu ustalenie, czy w trakcie wypadku nie doszło do poważniejszych uszkodzeń mózgu. Chorzy wracają do pełnego zdrowia zwykle po około 2 tygodniach, jednak objawy takie jak trudności z koncentracją czy bóle i zawroty głowy mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, nawet jeśli uraz przeminął bez powikłań.