Wszczepy i zastrzyki hormonalne - nowoczesną antykoncepcją hormonalną

Wszczepy i zastrzyki hormonalne są wygodnymi i długotrwałymi metodami antykoncepcji, jednak warto się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji o zastosowaniu jednej z nich, ponieważ niosą one za soba także skutki uboczne.

Ilość i jakość środków antykoncepcyjnych zwiększa się z roku na rok dając parom odkładającym poczęcie dziecka ogromny wybór począwszy od prezerwatyw, przez globulki pochwowe, spirale czy tabletki, na wszczepach i zastrzykach hormonalnych skończywszy. Szczególnie wszczepy i zastrzyki stają się popularne dzięki skuteczności i długotrwałemu działaniu.

Wszczepy hormonalne

Jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji są wszczepy hormonalne, inaczej implanty, które wszczepia się pod skórę. Z nich uwalnia się hormon zapobiegający jajeczkowaniu i dodatkowo zagęszcza śluz szyjkowy, uniemożliwiający plemnikom przedostanie się do jajeczka. Lekarz umieszcza implant powyżej stawu łokciowego. Najlepszym czasem na wszczepienie implantu jest pierwszy dzień miesiączki. W zależności od rodzaju wszczepu jedne usunąć należy po trzech inne po pięciu latach. Po usunięciu implantów płodność kobiety wraca w ciągu miesiąca. Zaletą tej metody antykoncepcji jest wysoka skuteczność oraz długotrwały efekt antykoncepcyjny. Stosowanie tej metody zmniejsza ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Niestety wszczepy hormonalne są niedostępne w Polsce. Poza tym zdarzają się przypadki problemów z usunięciem implantu i z jego samoczynnym przemieszczaniem się pod skórą. U kobiet z wszczepionym implantem występują nieregularne i długie krwawienia, bóle i zawroty głowy, trądzik i mdłości. Nierzadko pojawiają się torbiele na jajnikach i przyrost masy ciała. Implanty nie powinny być stosowane przez kobiety karmiące, chorujące na raka piersi i choroby wątroby. Koniecznym jest, aby zanim kobieta zdecyduje się na taką metodę antykoncepcji wykluczyła ciąże.

Zastrzyki hormonalne

Alternatywą dla kobiet z chorobami wątroby, zakrzepami, z chorobami nowotworowymi, a także dla kobiet karmiących są zastrzyki hormonalne. Zastrzyk wykonywany jest raz na trzy miesiące. Przed wstrzyknięciem zastrzyku trzeba przeprowadzić badania ginekologiczne, zmierzyć ciśnienie oraz przeprowadzić testy hormonalne. Zastrzyki hormonalne podobnie jak wszczepy mają za zadanie nie dopuścić do owulacji i zmienić śluz szyjkowy na gęsty nieprzepuszczalny dla plemników. Zastrzyki zmieniają również endometrium, czyli błonę śluzową macicy, uniemożliwiając implantacje, czyli zagnieżdżenie się zarodka. Podaje się je w pierwszym lub drugim dniu miesiączki domięśniowo po wykluczeniu ciąży. Metoda ta ma wysoką skuteczność. Stosowanie jej zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jest wygodna dla kobiet również ze względu na to, że przez okres trzech miesięcy brak krwawień. Niestety wadą jest to, że pełna płodność powraca dopiero po kilku miesiącach, a nawet po dwóch latach od zaprzestania stosowania zastrzyków. Zastrzyki mogą również powodować tycie i bóle głowy, spadek libido i nudności, z którymi trzeba zmagać się całe trzy miesiące. Największą zaletą wszczepów i zastrzyków hormonalnych jest to, że nie trzeba wciąż pamiętać o antykoncepcji.