Wszy łonowe – charakterystka i zwalczanie

Wszy łonowe to nieproszoni goście, którzy bez podjęcia drastycznych środków nie zamierzają zostawić gospodarza.

Wszawicą łonową można zarazić się poprzez kontakt płciowy z osobą cierpiącą na tą przypadłość. Wesz łonowa (mendoweszka) może nie być widoczna na pierwszy rzut oka. Mniejsza od wszy głowowej, ukryta w meszku włosowym i odzieży, mało ruchliwa jednak wywołująca duży dyskomfort życia.

 

 

 • Charakterystyka pasożyta
  Mendoweszka należy do gatunku Pthiridae i pasożytuje na człowieku wywołując chorobę zwaną wszawicą. Samce osiągają wielkość jeden i trzy dziesiąte milimetra, natomiast samice jeden i pięć dziesiątych milimetra. Pasożyty są silnie spłaszczone grzbietowo - brzusznie. Samica składa około pięćdziesięciu gnid (jaj), które przyklejają się do nasady włosa. Rozwój trwa od dziesięciu do szesnastu dni.
 • Objawy zarażenia
  Wszy łonowe wywołują przede wszystkim świąd wzgórka łonowego. Pasożyt preferuje miejsca owłosione, głównie w okolicy łonowej ale także w pachwinach, pachach, na nogach brzuchu a nawet klatce piersiowej a nawet brwiach i rzęsach. Mendoweszki są trudno zauważalne. Można jednak zaobserwować znaki ich życia. Między innymi gnidy u nasady włosów łonowych, jak również czarne plamki krwi i kału na bieliźnie.
 • Nie pójdę do lekarza, bo wstyd się przyznać
  Należy zdać sobie sprawę, że wszawica łonowa jest całkowicie wyleczalna. Pasożyty w znaczący sposób utrudniają życie, jednak podjęcie szybkich kroków pod okiem specjalisty pozwoli na rychłą ulgę. Choroba dla lekarzy nie stanowi sensacji i nie jest wynikiem braku higieny intymnej czy niedbalstwa. Z tego względu nie należy wyzbyć się uprzedzeń i udać się do dermatologa. Do lekarza powinien udać się partner, aby zabezpieczyć się przed kolejną wszawicą.
 • Leczenie
  W pierwszym etapie należy ogolić włosy łonowe. Lekarz zaleci odpowiednie środki owadobójcze do stosowanie zewnętrznego, które pomogą w pozbyciu się problemu. Dermatolog może również zalecić pranie ubrań z dodatkiem biobójczym (sterylizującym). Preparat można kupić w aptece lub drogeriach i jest przeznaczony do prania zarówno w rękach, jak i pralkach.
 • Popularne preparaty na wszawicę
  Wybór preparatów na wszawicę łonową jest ogromny. Mogą to być żele do smarowania, lotiony przeważnie na bazie repelentów, pyriproxyfenu lub benzoesanu benzylu. Pyriproxyfen jest hormonem stymulującym wzrost i rozmnażanie stawonogów. Jego nagłe pojawienie się w dużym stężeniu powoduje zaburzenie cyklu rozwojowego mendoweszek. Preparaty tego typu wykazują działanie odstraszające - dzięki repelentom, które dla owadów mają nieprzyjemny zapach a także atakują układ oddechowy - jak również biobójcze - niszczy gnidy. Benzoesan benzylu, który posiada silne działanie owadobójcze.
 • Spojrzenie na mendoweszki nie tylko jako na pasożyty
  W badaniach do rekonstrukcji ewolucji człowieka są wykorzystywane wszy łonowe. Testy wykonywane są przy użyciu metody zegara molekularnego. Szacuje się, że powstanie dwóch gatunków mendoweszek zaistniało trzy i trzy dziesiąte milionów lat temu, czyli wtedy, kiedy przodkowie ludzi utracili futro.