Wszystkie stolice Maroka - pomysł na urlop

Fascynująca architektura, złociste piaski Sahary oraz błękitne wody morskie to wszystko czeka na osoby zamierzające spędzić urlop w stolicach Maroka.

Maroko jest położone w północno-zachodniej Afryce pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a Morzem Śródziemnym i pustynią Saharą. Najważniejszymi miastami w państwie są stolice Maroka Rabat – obecna oraz dawne Meknes, Marrakesz i Fez. Bogata historia kraju przyciąga rzesze turystów.

 • Rabat
  Rabat znajduje się nad Oceanem Atlantyckim, przy ujściu rzeki Bu Raghragh. Rozpoczynając zwiedzanie stolicy Maroka należy wybrać się w pierwszej kolejności na wieżę Hassana. Ma on 40 metrów wysokości, wznosi się ona nad miastem a wybudowana została pod koniec dwunastego wieku. Wieża jest wizytówką miasta Rabatu. Ponadto uważana jest za wzór marokańskich form minaretów. W tym przypadku atrakcją turystyczną jest wejście na sam szczyt wieży, z którego można zobaczyć niezapomniane widoki, na przykład most łączący brzego rzeki, przy której leży Rabat. Wieża jest częścią meczetu, do którego przylega Mauzoleum Muhhamada V -  potężny grobowiec. Charakterystycznymi akcentami mauzoleum są zielony dach – symbolizujący islam, a także bogate zdobienia. Wstęp do grobowca jest bezpłatny. Jednakże, by go zwiedzać, należy pamiętać o stosownym ubiorze. 
   
 • Meknes i Fez
  Planując urlop w Maroku, należy zwiedzić dawne stolice Maroka takie jak Fez, a także Meknes. Będąc w Fez, warto zwrócić uwagę na to, że miasto posiada cztery typy zabudowy wykonanych w różnych stylach. Do najchętniej odwiedzanych należą takie jak Stare i Nowe Miasto. W odróżnieniu od pozostałych części, Stara Medyna charakteryzuje się stylem orientalnym czyli głębokimi błękitami ceramiki, zielonymi dachami budowli sakralnych. Warto zwiedzić również pozostałe zabytki takie jak liczne meczety, synagogi, medresy, a także Grobowiec Meryidów, który jest ruiną znajdującą się ponad miastem. Meknes jest natomiast miastem znajdującym się na północy kraju, nieopodal przedpola Atlasu Średniego, na wysokości 530 metrów. Jest jedną z najstarszych miejscowości w Maroku, została założona około 7 wieku. Do atrakcji turystycznych należą w szczególności stacja kolejowa oraz grób Sułtana, przy którym znajdują się słynne zegary ofiarowane przez króla Francji.
   
 • Marrakesz
  Miasto Marrakesz jest położone na południu kraju, u podnóża Atlasu Wysokiego, na wysokości 465 metrów. Porównując je z pozostałymi miastami, warto zwrócić uwagę na jego sielski, afrykański charakter. W centrum Marrakeszu znajduje się nieregularny plac wokół, którego są usytuowane najważniejsze zabytki. Uwagę warto zwrócić w szczególności na Meczet Kutubija. W przypadku zagubienia się jest on punktem orientacyjnym. Widać go nawet z odległości kilkunastu kilometrów. Interesującym punktem miasta jest również dzielnica Suki, na której znajduje się wiele bazarów oraz przydrożnych sklepików, można tam kupić dzieła lokalnych rzemieślników.