Wszystko o prawidłowej pielęgnacji kaktusów

Kaktusy znane są z tego, że nie są roślinami wymagającymi, jednak wbrew tym opiniom pielęgnacja kaktusów nie jest taka prosta: bez zapewnienia odpowiedniego oświetlenia i podłoża mogą się nie rozwijać odpowiednio.

Każdy kaktus jest sukulentem, czyli rośliną gruboszowatą, której dominującą umiejętnością jest zdolność gromadzenia wody w pędach. Wynika to z ich przystosowania do ciężkich warunków życia w długotrwałej suszy, którą funduje im matczyna Ameryka. Bez odpowiedniej pielęgnacji kaktusów nie mają one szans na zdrowy rozwój i rozrost. Podstawą jest dostosowanie się do jej naturalnego cyklu życia.

Światło podstawą pielęgnacji kaktusów

Każda roślina zielona wymaga energii słonecznej, która napędza proces fotosyntezy, niezbędny w ich przypadku do życia. Naturalne środowisko życia kaktusów obfituje w światło słoneczne, które zmusiło je do wykształcenia odpowiedniej budowy. Nasz klimat zaspokaja zapotrzebowania tych roślin jedynie kilka tygodni w roku, a bez odpowiedniego naświetlenia ulegają one zniekształceniom i odbarwieniom. W celu właściwej pielęgnacji kaktusów w domu, należy ustawić je w miejscu z dostępem do promieni słonecznych. Zima to okres spoczynku roślin, jednakże asymilując je ponownie wiosną, trzeba przyzwyczaić je do światła za pomocą lampki. Unikniemy w ten sposób niebezpiecznych oparzelin. Latem, szczególnie do godziny 15 należy kaktusy chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, używając siatki (cieniówki) lub cienkiego papieru.

Podłoże i nawożenie

Dużą rolę w pielęgnacji kaktusów odgrywa właściwe podłoże. Powinno być ono lekkie i zawierać składniki spulchniające i porowate. Najlepszym wyborem jest podłoże naturalne o wartości współczynniku ph w granicach od 5,5 do 6,9. Ze względu na różnorodność kaktusów nie istnieje jedna uniwersalna mieszanka gleby. Sporadycznie zdarza się, że rośliny te do wzrostu wymagają wapnia, którego łyżkę należy dodać do ziemi. Po przesadzeniu kaktusów do nowego substratu (podłoża), mają one wystarczającą ilość substancji mineralnych. Niestety pod wpływem czasu ziemia w doniczce wyjaławia się i niezbędne jest użycie środka nawożącego, szczególnie w okresie wegetacji. Do tego rodzaju pielęgnacji kaktusów najlepsze są pożywki zawierające wszystkie niezbędne substancje odżywcze ubogie w azot, łatwo dostępne w każdym sklepie botanicznym.

Podlewanie kaktusów

Elementarnym czynnikiem pielęgnacji kaktusów jest woda. Latem rośliny wymagają regularnego i obfitego podlewana. Nie wolno jednak przesadzić. Wskazana jest duża ilość wody (tak, aby przenikała do dna podłoża) raz na kilka dni. Podczas zimy kaktusy w większości nie są wymagające, a ich potrzeby zaspokaja wtedy bardzo oszczędne podlewanie.