Wszystko o wkładce domacicznej

Wkładka domaciczna to skuteczna i bezpieczna metoda antykoncepcji, niepozbawiona jednak wad.

Wkładka domaciczna, zwana popularnie spiralą, to bardzo często stosowany środek antykoncepcyjny. Szacuje się, że stosuje ją około 160 milionów kobiet, głównie w krajach wysoko rozwiniętych. Istnieje wiele mitów, związanych z tym sposobem zapobiegania ciąży, jednak współczesna medycyna obala większość z nich.

 

 

  • Co to jest wkładka domaciczna

Wkładka domaciczna ma długą historię. Pierwotnie stosowano ją w celu leczenia tyłozgięcia macicy, a zatem zwiększenia płodności - zauważono jednak, że jej zastosowanie ma działanie wręcz odwrotne. Pierwszy raz świadomie użyto wkładki jako środka antykoncepcyjnego pod koniec dziewiętnastego wieku. Metoda ta zyskała dużą popularność w dwudziestoleciu międzywojennym. Od tamtej pory wkładki ewoluowały jednak znacznie, dzięki czemu stały się bezpieczne i komfortowe w użyciu. Obecnie najczęściej przybiera kształt litery T. Współczesne wkładki wykonuje się z plastiku. Są elastyczne i wykonuje się je w najróżniejszych kształtach, co pozwala dobrać wkładkę idealnie dopasowaną do kształtu narządów rodnych kobiety. Wszystkie wkładki zawierają środek aktywny, najczęściej miedź, która dodatkowo zwiększa skuteczność wkładki. Wbrew powszechnej opinii, może być stosowana także u nieródek.

 

  • Jak działa wkładka domaciczna

Niegdyś uważano, że wkładka domaciczna jest środkiem wczesnoporonnym, czyli uniemożliwia zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się w macicy. Obecnie wiadomo już, że jest to nieprawda - dzieje się tak w nielicznych przypadkach. Spirala działa na kilka sposobów, które niezależnie od siebie zapobiegają ciąży - dzięki temu jest to niemal najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. Wkładka działa drażniąco na macicę, co powoduje zagęszczenie śluzu, a przez to utrudnia plemnikom możliwość poruszania się. Dodatkowo zawarte w niej jony miedzi mają działanie plemnikobójcze. Wkładka jest ciałem obcym, przez co wywołuje lekki stan zapalny macicy (niegroźny, bo bez obecności bakterii) - dzięki temu komórka jajowa nie może się zagnieździć. Obecnie produkowane są także wkładki uwalniające niewielką ilość hormonów, co także zmienia konsystencję śluzu.

 

  • Wkładka domaciczna - wady

Oprócz licznych zalet: skuteczności, małemu wpływowi na zdrowie (zwłaszcza w porównaniu do antykoncepcji hormonalnej) i komfortowi stosowania spirala ma również wady. Najważniejszą z nich jest możliwość wypadnięcia. Może wystąpić sytuacja, w której kobieta nie zauważy wypadnięcia wkładki. Jej położenie można jednak, w pewnym zakresie, kontrolować. Dodatkowo wkładka domaciczna nieznacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. W wypadku używania spirali poleca się rezygnację ze stosowania tamponów. Niektóre kobiety zauważają u siebie wzrost czasu trwania i obfitości miesiączek. Źle dobrana wkładka może powodować dyskomfort, a nawet ból.