Wybór cieni do powiek – na co zwracać uwagę

Aby dokonać najbardziej trafnego wyboru cieni do powiek trzeba wybrać kosmetyk dobrze napigmentowany oraz w odcieniu kontrastującym z kolorem tęczówki.

Właściwy wybór cieni do powiek nie należy do łatwych zadań, a nawet wręcz skomplikowany, ponieważ na rynku istnieje ogromna ilość odcieni, rodzajów oraz form tego kosmetyku.

Kolor
W doborze barwy cienia do powiek należy kierować się kolorem tęczówki oka, jego wielkością, rodzajem karnacji i odcieniem skóry twarzy. Nie należy wybierać barwy kosmetyku, przypominającej kolor oka. Najlepiej wybrać cień do powiek w kolorze kontrastującym z barwą tęczówki. Na przykład dla ciepłego odcienia brązowych czy piwnych oczu poleca się zimne kolory cieni, takie jak srebro, błękit, zieleń. Zaś niebieskookim i zielonookim kobietom pasują ciepłe kolory cieni: brązy, złoto, odcienie miedzi i fioletu. Szare oczy najlepiej prezentują się w barwach srebra, grafitu i czerni. Oczy o nasyconej barwie dobrze wyglądają w mocnym makijażu powiek, zaś posiadaczki jaśniejszych tęczówek powinny wybierać cienie do powiek w bardziej stonowanych kolorach. Osoby o głęboko osadzonych, małych oczach powinny używać jasnych cieni, najlepiej w odcieniach różu, gdyż doskonale optycznie powiększają oko. Ciemnym karnacjom pasują zdecydowane, neonowe barwy, zaś osoby o jasnej cerze powinny postawić na delikatny makijaż oka. Należy wybierać cienie do powiek o dobrej pigmentacji, czyli dużej intensywności barwy po nałożeniu na skórę.

Rodzaj
Wybór cieni do powiek wiąże się również z dobraniem ich rodzaju do stanu skóry powiek albo okazji, na którą makijaż oczu będzie przygotowywany. Na przykład cienie do powiek perłowe lub z drobinkami kolorowego brokatu nadają się na wszelkie uroczystości typu wesele czy świętowanie sylwestra. Wyglądają zaś niekorzystnie w makijażu codziennym oraz przy okazji oficjalnych uroczystości. Należy pamiętać również, że cienie o perłowej poświacie podkreślają najmniejsze zmarszczki, dlatego odradza się ich stosowanie starszym kobietom. Matowe cienie zaś nadają się zarówno do eleganckiego makijażu dziennego, jak i do eleganckiego makijażu wieczorowego.

Forma
Obecnie można wybierać cienie do powiek spośród kilku formuł: sypkiej, w kamieniu, kremie, sztyfcie, kredce i płynie. Najbardziej popularne są cienie do powiek w kamieniu. Takie cienie są łatwe w użyciu i bardzo praktyczne, gdyż makijaż oka można bardzo szybko poprawić. Kobiety, które mają dużą wprawę w używaniu kosmetyków do powiek, mogą wybrać cienie sypkie. Ich aplikacja jest bowiem dosyć kłopotliwa i skomplikowana. Cienie do powiek w formie kremu nadają się idealnie dla suchej skóry, ale należy uważać żeby nie tworzyły na powiece nieestetycznych smug. Cienie w sztyfcie lub kredce nadają się dla każdej kobiety, ponieważ ich aplikacja jest bardzo wygodna i szybka. Cienie w postaci płynu poleca się paniom, które zwracają szczególną uwagę na trwałość makijażu lub nie mają wystarczająco dużo czasu, by poprawiać makijaż w ciągu dnia.