Wybór dystrybucji linuxa – poradnik dla początkujących

Wyboru dystrybucji linuxa powinno się dokonać biorąc pod uwagę stopień zaawansowania użytkownika i przeznaczenie systemu.

Obecnie proponowany jest użytkownikom szeroki wybór dystrybucji linuxa, które głównie różnią się swoim przeznaczeniem. Linux najczęściej wykorzystywany jest jako system operacyjny dla serwerów. Dopiero w ostatnich latach, za sprawą tak zwanych dystrybucji ‘user-friendly’ zyskuje coraz większą popularność wśród zwykłych użytkowników komputerów.

 

 

  • Wybór dystrybucji linuxa przez zaawansowanego użytkownika

Można powiedzieć, że istnieją dwa nurty wśród popularnych dystrybucji linuxa. Obie pochodzą od znanych serwerowych wydań systemu. Są to Debian i RedHat. Największe różnice pomiędzy nimi polegają na sposobie zarządzania i instalowaniem nowego oprogramowania do systemu. Jednak te dystrybucje nie są najlepszym wyborem dla początkującego użytkownika linuxa. Wymagają one bardzo precyzyjnej konfiguracji i samodzielnego instalowania oprogramowania, łącznie z konfiguracją jądra systemu do współpracy ze sprzętem. Można oczywiście korzystać z takich dystrybucji. Debian jest systemem w pełni darmowym. Za RedHata trzeba niestety zapłacić. Istnieje jednak odpowiednik tego drugiego systemu. Dystrybucja CentOS jest praktycznie w stu procentach zgodna ze swym komercyjnym pierwowzorem a jest udostępniona za darmo.

 

  • Osoba początkująca powinna wybrać dystrybucję linuxa prostszą w użytkowaniu

Cały sekret dystrybucji ‘user-friendly’ polega na wykonaniu standardowych konfiguracji systemu, takich, jakie przeciętny użytkownik i tak musiałby wykonać. Najpopularniejszą obecnie dystrybucją linuxa, pochodzącą od Debiana jest Ubuntu. Dystrybucja ta przyczyniła się do znacznego wzrostu popularności linuxa. Dzięki swojemu pochodzeniu dostarcza użytkownikom stabilnego rozwiązania, przy czym jest tak tworzona, by była prosta w obsłudze. Dzięki czemu tuż po zakończeniu instalacji systemu jest gotowa do użytkowania i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy o systemach operacyjnych. Wybór dystrybucji linuxa może również paść na inną przyjazną użytkownikom Fedorę. Jest to produkt firmy RedHat i ma ona opinię „poligonu doświadczalnego”. Często dostarcza użytkownikom najnowszych wersji oprogramowania, co z jednej strony jest dla użytkowników korzystne, z drugiej jednak czasami prowadzi do drobnych awarii, ze względu na brak odpowiedniego przetestowania systemu (duża ilość nowego oprogramowania może stwarzać nieprzewidziane konsekwencje). Inne popularne dystrybucje oparte na RedHacie to Suse i Mandriva. Przy wyborze dystrybucji linuxa również ciekawą opcją na pierwsze próby są tak zwane wersje LiveCD. Polegają one na uruchomieniu systemu z płyty CD/DVD i sprawdzeniu jak system ten radzi sobie z naszym sprzętem komputerowym i jak my radzimy sobie z nim. Dzięki temu możemy instalować, próbować różne opcje i dystrybucje bez konieczności instalowania systemu na dysk. Popularne dystrybucje tego typu to Ubuntu i Knoppix.

 

  • Wybór dystrybucji linuxa dla najlepszych

Dla prawdziwych znawców są też wersje specjalistyczne takie jak Gentoo. Dystrybucja ta nastawiona jest na wydajność i pełną konfigurowalność. Jej wadą jest długi czas instalowania i konfigurowania systemu, który może trwać nawet kilka tygodni (jeśli nie jesteśmy zbyt wprawieni w tym, co robimy). Z jednej strony warto wypróbować taką wersję systemu choćby po to, by zobaczyć jak działa, z drugiej strony zmusza ona użytkowników do instalowania systemu. Dlatego często wolą wybrać inną dystrybucję linuxa, bardziej przyjazną wersję ze względu na oszczędność czasu.