Wybór kremu do twarzy – na co zwracać uwagę

Optymalny wybór kremu do twarzy uwzględnia specyficzne potrzeby określonego typu cery, składniki produktu i jego właściwości, dzięki czemu kosmetyk pomaga we właściwej pielęgnacji skóry.

Właściwości kremu
Decydując się na wybór kremu do twarzy należy określić, czy będziemy używać go na dzień, czy na noc, ponieważ różnią się one właściwościami. Krem stosowany na dzień musi stanowić dobrą bazę pod makijaż i chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Powinien mieć lekką konsystencję z jak najmniejszą ilością tłuszczu, wtedy pozostałe kosmetyki nałożone na twarz będą utrzymywać się dłużej, a pory skóry nie zostaną zatkane. Warto zadbać o krem z filtrem blokującym promienie słoneczne o faktorze co najmniej SPF 15 – jest to niezbędne, aby utrzymać młody wygląd skóry przez długie lata. Równie ważne jest zapobieganie utracie wilgoci skóry, dlatego należy zwrócić uwagę na właściwości nawilżające. Krem na noc może mieć trochę cięższą konsystencję i większą ilość składników regenerujących i odżywczych. Pozostałe właściwości determinujące wybór kremu do twarzy są zależne od rodzaju skóry.

Rodzaj skóry
Skóra normalna odznacza się dobrym poziomem nawilżenia i uregulowaną produkcją sebum. Nie widać na niej rozszerzonych porów ani zaskórniaków. Delikatny, nawilżający krem z filtrem UV i witaminami w pełni zaspokoi jej potrzeby. Skóra sucha jest cienka a po umyciu często nieprzyjemnie ściągnięta, dlatego optymalny wybór kremu do twarzy to gęsta ale dobrze wchłaniająca się emulsja dająca długotrwały efekt nawilżenia. Dodatkowo skóra sucha jest typem najbardziej podatnym na podrażnienia i alergie, dlatego dodatki takie jak aloes czy rumianek zapewnią uczucie komfortu. Do cery tłustej i mieszanej najlepsze będą kremy na bazie wody z dodatkami matującymi, takimi jak cynk i glinka. Ponieważ cera tłusta jest narażona na powstawanie pryszczy i zaskórników, warto wybrać krem z zawartością składników antybakteryjnych. Przy każdym rodzaju skóry należy sprawdzić, czy krem nie wywołuje reakcji alergicznej.

Rola składników
Właściwy dobór składników kremu zależy od potrzeb skóry, jednak warto zwracać uwagę przede wszystkim na kosmetyki oparte na naturalnych dodatkach. Zmniejszamy wtedy ryzyko wystąpienia uczulenia, ponieważ naturalne kosmetyki zawierają minimalną ilość konserwantów. Wyciągi z roślin oraz minerały dostarczają skórze niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Wyjątkowo ważne są tu witaminy A, E , B5 oraz C. Wybór kremu do twarzy o wysokiej ich zawartości gwarantuje zdrowie skóry, jej ochronę przed wolnymi rodnikami oraz jędrność i elastyczność.

Kupno produktu
Wybierając krem do twarzy, a następnie dokonując zakupu nie należy kierować się zasadą "im preparat jest droższy, tym lepszy". Od efektownego opakowania ważniejszy jest skład preparatu, dlatego warto wcześniej przeczytać informacje o kremie i zapoznać się z opiniami innych konsumentek. Należy również zwrócić uwagę na termin ważności produktu - na ogół kremy do twarzy są dobre do użycia przez około pół roku od otwarcia, dlatego kupujmy taką ilość kosmetyku, jaką będziemy w stanie zużyć.