Wybór laptopa: czym się kierować?

Wybór laptopa nie należy do najłatwiejszych, musimy zwrócić uwagę na jakość wykonania, jego wielkość, wydajność, wytrzymałość, a także wygląd.

Wybór laptopa związany jest z dokładnym rozważeniem wielu kwestii. Musimy zastanowić się do czego zakupiony sprzęt będzie nam potrzebny, wówczas będziemy mogli odpowiednio dobrać parametry dopasowane do naszych wymagań. Musimy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd komputera, ale też na jego rozmiar, wydajność i wytrzymałość.

Jakość wykonania i parametry laptopa

Jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze laptopa jest jakość materiałów, z jakich jest wykonany. Laptopy, w których wykorzystuje się aluminium czy tytan są znacznie trwalsze od tych z plastiku. Zwróćmy zatem uwagę na wzmocnienie obudowy czy metalowe zawiasy. Warto wybrać nieco droższy sprzęt, abyśmy nie musieli co jakiś czas oddawać laptopa do serwisu. Jeżeli komputer ma nam służyć głównie do pracy biurowej, oglądania filmów i przeglądania stron internetowych nie musimy sięgać po model z najwyższej półki. Przy tego typu zastosowaniu wystarczą 1-2 gigabajty pamięci. Duże znaczenie ma też pojemność dysku twardego, im więcej plików mamy zamiar przechowywać, tym większą pojemność powinien mieć dysk naszego laptopa. Istotna jest także ilość złącz, znajdujących się w komputerze. Bogactwo złącz wpływa na możliwość podniesienia funkcjonalności przenośnego komputera. Musimy zatem już przed zakupem zastanowić się, jakie urządzenia będziemy podłączać do laptopa. Dodatkowe złącza zazwyczaj niosą za sobą wyższą cenę, zatem jeśli potrzebny jest nam komputer tylko do podstawowych czynności, nie warto przepłacać. Dla osób często podróżujących ważna przy wyborze laptopa może okazać się długość pracy na zasilaniu bateryjnym. Wiele osób zwraca też uwagę na wygląd swojego komputera. Warto również zwrócić uwagę na długość gwarancji, jaką objęty jest laptop.

Wybór rozmiaru laptopa

Obecnie producenci oferują laptopy w rozmaitych rozmiarach, od takich, które bez problemu zmieszczą się w każdej torebce, aż po duże, kilkukilogramowe sprzęty. Warto jednak pamiętać, że niewielkie laptopy mają zazwyczaj nieco gorsze parametry. Są również mniej wydajne, jednak idealnie sprawdzają się, jeśli często podróżujemy, a laptop jest naszym narzędziem pracy. Wybór laptopa o większych rozmiarach zazwyczaj gwarantuje nam lepsze wyposażenie, bowiem mają one bardziej wydajne podzespoły i całkiem dobrze sprawdzają się w charakterze komputerów domowych, służących głównie do rozrywki. Z rozmiarem komputera związana jest również wielkość wyświetlacza oraz jego rozdzielczość. Od jej wysokości zależy komfort naszej pracy, bowiem im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Przy wyborze laptopa warto też zwrócić uwagę na technologię matrycy, która ma wpływ na typ ekranu, zamontowanego w komputerze. Producenci oferują matowe i błyszczące ekrany. Pierwszy z nich oferuje nam nieco mniej nasycone kolory, jednak bez problemu będziemy mogli korzystać z laptopa na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniach z mocnym oświetleniem. Błyszczący ekran bowiem zapewnia soczyste i głębokie kolory, jednak korzystanie z niego przy silnym świetle jest utrudnione. Ekran pokryty jest specjalną folią, przez co zachowuje się niemal jak lustro.