Wybór myszki komputerowej - która najlepsza?

Myszka komputerowa stanowi nieodłączny element każdego zestawu komputerowego, dlatego przed jej zakupem warto wybrać model o odpowiednim interfejsie oraz ergonomii.

Myszkę komputerową z pewnością możemy zaliczyć do najważniejszych akcesoriów, służących obok klawiatury do wprowadzania danych i komunikowania się z komputerem. W języku polskim istniała próba stworzenia nazwy odpowiedniej dla tego urządzenia, jednak „wskaźnik stołokulotoczny”, nigdy nie wszedł do powszechnego użycia, i wszyscy pozostali przy bezpośrednim tłumaczeniu angielskiego wyrazu „mouse”. Kilkanaście lat temu wydawało się, że myszka komputerowa może stracić swoją ugruntowaną już pozycję na rzecz tak zwanych trackballi. Jednak te przyrządy, działające na zasadzie odwrotnej niż myszy poruszania kulką, a nie całością obudowy, nie odniosły spodziewanego sukcesu.

 

 

  • Rodzaj interfejsu

Obecnie na rynku współistnieją dwa najpopularniejsze sposoby podłączania myszki do komputera, za pomocą przewodu USB oraz PS/2. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie tego urządzenia musimy ustalić, które z rozwiązań będzie dla nas korzystniejsze. Przewód PS/2 jest dedykowany do podłączania urządzeń wprowadzania danych, typu klawiatura i mysz i komputery najczęściej są wyposażone w dwa takie wejścia. Natomiast Universal Serial Bus może służyć do zainstalowania niemalże każdego urządzenia, na przykład drukarki, aparatu cyfrowego, dysku zewnętrznego czy pendrive’a. Dlatego też, jeśli posiadamy wiele tego typu urządzeń, nie powinniśmy blokować jednego z portów USB podłączając do niego mysz, zwłaszcza jeśli nasz komputer ma ich mniej niż 8. Niektóre myszki posiadają w zestawie przejściówkę, umożliwiającą podłączenie interfejsu USB do gniazda PS/2, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

 

  • Ergonomia myszki komputerowej.

Dopasowanie do kształtu ręki, odpowiednia ilość klawiszy oraz waga to kolejne bardzo istotne parametry, na które musimy zwrócić uwagę podczas zakupu myszy. W zależności od tego, czy jesteśmy prawo, czy leworęczni możemy potrzebować myszy o innym kształcie. Warto również zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas urządzenie posiada co najmniej trzy klawisze, oraz jedną, a najlepiej dwie wciskane rolki. Umożliwi to w pełni wykorzystać dłoń spoczywającą na myszce i przyspieszy nasze możliwości komunikacyjne z programami, na których pracujemy. Osobnym aspektem jest wybór pomiędzy połączeniem przewodowym i bezprzewodowym urządzenia do komputera. To drugie rozwiązanie, pomimo wyższej ceny zapewnia nieco większy komfort, zarówno w wyborze miejsca położenia myszki, jak i swobody jej poruszania. Najpopularniejsze niegdyś myszki kulkowe, w obecnych czasach zostały już niemalże całkowicie wyparte, przez dużo wygodniejsze i mniej zawodne myszy optyczne.