Wybór obuwia dla dziecka - na co zwrócić uwagę

Wybierając obuwie dla dziecka należy zwrócić uwagę na krój, materiał z którego buty są wykonane oraz posiadane atesty, by służyły zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka.

Coraz więcej młodych rodziców przywiązuje dużą wagę do właściwego wyboru obuwia dla dziecka. Jest to spowodowane wzrostem świadomości zagrożeń zdrowotnych, jakie niesie ze sobą źle dobrane obuwie u malucha. Obecnie dużo firm produkujących buty dla dzieci testuje swoje wyroby pod względem walorów zdrowotnych i bezpieczeństwa dla dziecka. Buciki spełniające te wymogi otrzymują atest "Zdrowej stopy".

Jak należy wybierać obuwie dla dziecka?

Wybierając obuwie dla dziecka trzeba mieć na uwadze jego zdrowie i bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane buty zapewnią dziecku, oprócz komfortu chodzenia, prawidłowy rozwój jego stopy oraz uchronią przed wadami postawy. W przypadku młodszych dzieci, które dopiero uczą się chodzić lub chodzą jeszcze niezbyt pewnie, najważniejsze jest, by buciki sięgały ponad kostkę. Zapobiegnie to skręceniom i zwichnięciom małych nóżek. Zapiętek takich butów musi być odpowiednio usztywniony, aby dobrze przytrzymywał nogę w stawie skokowym. Noski butów muszą być szerokie, aby maluch mógł swobodnie poruszać paluszkami. Pozwala to na prawidłowe ukształtowanie stopy i zapobiega płaskostopiu. W przypadku sandałów dobrze jest, jeżeli buciki mają zabudowane noski, w ten sposób dziecko uniknie bolesnych uderzeń w kamienie, czy krawężniki. Wszystkie buty powinny mieć elastyczne spody (łatwo dają się zginać), sprawia to, że stopa nie męczy się przy chodzeniu. Najlepiej, jeżeli wybrane buty wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak skóra albo materiał tekstylny. Przepuszczają one powietrze i powodują, że nóżki dziecka się nie pocą.

Czego unikać przy wyborze obuwia dla dziecka?

Przede wszystkim należy unikać butów źle dobranych rozmiarem. Za ciasne lub za duże buciki mogą zdeformować stopy dziecka i spowodować wady postawy. W bucie powinno być jeszcze 0,5 centymetra wolnego miejsca, wtedy wiadomo, że rozmiar jest dobrze dobrany. Nie wolno zakładać maluchowi używanych butów. Każde dziecko ma inny sposób chodzenia i buciki już używane są specyficznie zdeformowane, co na pewno nie ułatwi maluchowi chodzenia. Trzeba też zwracać uwagę na wykończenie wewnątrz butów. Wszelkie wystające szwy czy twarde brzegi będą uwierały stopy dziecka, powodując ból i odciski. Należy unikać bucików z gładką podeszwą - będzie ona bardzo śliska i zagrozi bezpieczeństwu dziecka powodując częste upadki. Nie warto oszczędzać na obuwiu dla dziecka - najlepiej zainwestować w dobre buty z odpowiednimi atestami.