Wybór ogrzewania do budowanego domu - porady

Zanim zdecydujemy się na wybór ogrzewania w oparciu o system gazowy, elektryczny lub kominkowy, powinniśmy wziąć pod uwagę głównie czynnik ekonomiczny i zdrowotny.

Kiedy inwestujemy w budowę domu, wybór ogrzewania może się okazać jedną z najważniejszych decyzji. Podejmując ją, powinniśmy wziąć pod uwagę potencjalne koszta ogrzewania w perspektywie najbliższych lat, uwzględniając jednak także nasz komfort życia, bezpieczeństwo, funkcjonalność, względy ekologiczne, ale również wizualną stronę całej instalacji. Musi się ona dobrze wkomponować w przestrzeń domu, stanowiąc neutralny, nieinwazyjny element, który nie będzie miał negatywnego wpływu na atmosferę i estetykę poszczególnych pomieszczeń.

 

Wybór centralnego ogrzewania gazowego - rachunek zysków i strat

 

Centralne ogrzewanie, w oparciu o system gazowy, jest wariantem najbardziej pożądanym przez mieszkańców blokowisk. Jednak w przypadku wolnostojącego domu tego rodzaju inwestycja jest dużo bardziej kosztowna, a koszta eksploatacyjne mogą się okazać wyższe niż zakładaliśmy. Wybór ogrzewania centralnego powinniśmy uzależnić od dostępności najbardziej atrakcyjnych wariantów. Godny polecenia jest profil oparty na wykorzystaniu gazu systemowego za pomocą kotłów kondensacyjnych. Gaz ziemny to stosunkowo niedrogi nośnik energii. Dodatkową zaletą tego rodzaju instalacji jest jej wygodna obsługa. Pomijając sporadyczne awarie, system ten można uznać za niemal bezobsługowy. Jest to jednocześnie wariant stosunkowo ekologiczny. Spalanie gazu ziemnego nie prowadzi do produkcji siarki czy wytwarzania toksycznych pyłów. Jednocześnie koszt instalacji nowoczesnego systemu centralnego w oparciu o gaz ziemny jest stosunkowo wysoki, należy w nim uwzględnić również koszta podłączenia do gazociągu. Jeżeli jednak możemy zainwestować nawet dwukrotnie wyższą kwotę niż w przypadku innego rodzaju instalacji, to niewątpliwie koszt ten szybko się nam zwróci.

 

Wszystko, co warto wiedzieć na temat instalacji elektrycznej

 

Alternatywą dla systemu gazowego jest wybór ogrzewania elektrycznego. Koszt zużycia energii elektrycznej jest zdecyowanie najwyższy. Jednak zanim odrzucimy ten wariant jako z pozoru najdroższy, warto prześledzić także jego mocne strony. Przede wszystkim jest to system najbardziej powszechnie dostępny, instalacja jest w związku z tym dużo mniej kosztowna i skomplikowana od gazowej. Sporym atutem instalacji elektrycznej jest również bezproblemowa regulacja zużywanego ciepła, obsługa urządzeń jest natomiast wyjątkowo prosta. Ogrzewanie elektryczne to także najlepszy wybór dla alergików - nie wysusza w takim stopniu powietrza jak grzejniki gazowe, nie prowadzi również do produkcji porówywalnej ilości roztoczy. W związku z tym jest znacznie bardziej korzystne dla zdrowia.

 

Tradycyjne i nowoczesne ogrzewanie kominkowe

 

Spośród najbardziej funkcjonalnych systemów przeznaczonych dla indywidualnych użytkowników pozostaje nam jeszcze wybór ogrzewania kominkowego. Wydaje się on z pozoru luksusem, na jaki mogą sobie pozwolić tylko najbardziej majętni właściciele domów, jednak w rzeczywistości koszt zużycia energii może być w tym wypadku najniższy. Z ekonomicznej perspektywy szczególnie godny polecenia jest system oparty na opale drewnianym. Z uwagi na bezpieczeństwo oraz możliwość pełnego wykorzystania uzyskiwanej w ten sposób energii należy jednak zadbać o właściwą konstrukcję kapy kominkowej. Kominek - obok niewąpliwych walorów ekonomicznych - może stać się również atrakcyjnym elementem umeblowania przestrzeni budowanego i urządzanego przez nas domu.