Wybór systemu operacyjnego na komórkę

Wybór systemu operacyjnego w komórce jest istotny ze względu na to, że nie można go potem zmienić, dlatego wybierzmy najlepszą dal nas propozycję.

Generalnie trudno mówić o rozwiązaniach lepszych lub gorszych. Poszczególne propozycje należy rozpatrywać raczej pod kątem swoich potrzeb. Rynek jest zdominowany przez 4 główne systemy: przeznaczony do urządzeń firmy Apple iOS, Android, Windows Phone 7 oraz Symbian. Coraz większą popularność zdobywa też system Bada oferowany w niższych modelach telefonów Samsunga. Specyficzne miejsce na rynku zajmuje również typowo biznesowy Blackberry OS sprzedawany ze smartfonami firmy Blackberry. Wydaje się, że wybór systemu operacyjnego na komórkę spośród tylu propozycji jest trudny, jednak wystarczy dobrze określić swoje potrzeby i wymagania. Należy też pamiętać, że system operacyjny wybrany przez znajomego czy członka rodziny nie musi wcale być odpowiedni dla nas.

iOS i Android - dwaj najwięksi gracze
Wybór systemu operacyjnego na komórkę najlepiej zacząć od zapoznania się z iOS firmy Apple - rozwiązaniem które podbiło świat. Wiele osób zarzuca mu braki, jednak niewątpliwie jest on, kosztem paru bardziej zaawansowanych funkcji, bajecznie prosty w obsłudze, szybki i stabilny. Należy jednak pamiętać, że iOS występuje tylko w urządzeniu iPhone. Jest to jednocześnie zaleta i wada. Z jednej strony dostajemy system doskonale dopasowany do środowiska sprzętowego, z drugiej zaś wybór tego systemu operacyjnego skazuje nas na zakup iPhona, który choć niewątpliwie bardzo stylowy i niezwykle popularny, nie każdemu musi się podobać. Takiego ograniczenia nie spotkamy w przypadku Androida stworzonego przez Google. Samo Google nie jest producentem telefonów, jednak jego system operacyjny jest oferowany w wielu urządzeniach firm Samsung, HTC czy Sony Ericsson. Sprawia to, że możemy dobrać aparat do własnych potrzeb i gustów, wybierając model szybszy lub oferujący więcej możliwości niż iPhone. Sam system Android oferuje nieco bardziej zaawansowane funkcje i możliwości konfiguracyjne niż iOS, jest przy tym podobnie prosty w obsłudze. Kosztem nieco mniejszej stabilności otrzymujemy nieporównywalnie większe możliwości konfiguracji i personalizacji systemu, w szczególności wyglądu i układu pulpitu, który w iOS ma praktycznie tylko jeden, domyślny wygląd. W Androidzie dostępne są też widgety, czyli działające na pulpicie aplikacje, czego nie uświadczymy w iPhonie.

Reszta rynku - Windows Phone 7, Symbian, Bada, BlackBerry
Wybór systemu operacyjnego na komórkę nie kończy się tylko na tych dwóch najpopularniejszych propozycjach. Stosunkowo niedawno pojawił się Windows Phone 7 firmy Microsoft. Dopiero zdobywa rynek. Cechuje się dużymi możliwościami połączonymi z dość ascetycznym, ale czytelnym wyglądem. Nie jest tak atrakcyjny graficznie jak iOS czy Android, jednak obrana koncepcja czytelnego systemu może do wielu przemawiać. Windows jest przy tym równie konfigurowalny jak Android. Jego wadą jak na razie jest stosunkowo mała popularność przez co w porównaniu do dwóch poprzednich systemów dostępność aplikacji jest mocno ograniczona. System występuje w niektórych modelach firm HTC, LG i Samsung, a wkrótce prawdopodobnie pojawi się w większości smartfonów marki Nokia. Symbian jest systemem w odwrocie. Jest uważany za mało rozwojowy. Dotychczas występował w telefonach firmy Nokia, jednak ta porzuciła go na korzyść Windowsa. Symbian nieco odstaje już od konkurencji pod względem szybkości i wygody obsługi. System Bada jest autorskim projektem Samsunga oferowanym w jego budżetowych smartfonach. Jest prostszy od konkurencji, jednak pozwala to na płynne działanie na słabszych modelach telefonów. Warto go wybrać mając ograniczony budżet. Blackberry OS jest oferowany w telefonach Blackberry i jest biznesowym rozwiązaniem nastawionym na szyfrowaną komunikację mailową, również z wykorzystaniem korporacyjnych serwerów. Wybór tego systemu operacyjnego jest polecany dla dużych przedsiębiorstw.