Wybór typu komórki – ile systemów jest mi potrzebne?

Aby skutecznie wybrać telefon komórkowy nie wystarczy kierować się gustem. Świadomy wybór typu komórki decyduje, czy będziemy w pełni zadowoleni.

Proces wyboru typu komórki podzielić można na 4 etapy: wygląd, przeznaczenie, oprogramowanie, cena. Dopiero znajdując kompromis pomiędzy tymi etapami wybór typu komórki zostanie zakończony sukcesem.

Wygląd
Wybór typu komórki należy zacząć od tego co widoczne, czyli wyglądu komórki. Na rynku wyodrębnić można 4 główne typy komórek: telefon rozsuwany (slider), telefon z klapką, dotykowa bryła oraz klasyczny telefon (candybar). Każdy typ ma swoje wady i zalety, przez co nie można wybrać jednoznacznego lidera. Zauważyć można jedynie, że największym zainteresowaniem cieszą się obecnie telefony dotykowe o klasycznym wyglądzie. Głównie gust użytkownika decyduje o tym jaki wybierze typ komórki.

Przeznaczenie
Kolejny czynnik decydujący o udanym wyborze typu komórki jest jego przeznaczenie. Szanujący się biznesmen nie powinien używać telefonu skierowanego do nastolatków, ani odwrotnie. Przeglądając ofertę sieci komórkowych często spotykamy określenia w stylu: „telefon dla młodzieży”, „telefon dla biznesu”. Nawet bez tych określeń łatwo rozróżnimy, do kogo skierowany jest dany telefon. Aby wybrać typ komórki dla siebie, należy zastanowić się, co jest nam potrzebne. Czy potrzebujemy telefonu tylko i wyłącznie do kontaktu z bliskimi? Wtedy wystarczy nam najprostszy telefon, bez natłoku funkcji. A może prowadzimy biznes i musimy być na bieżąco z informacjami z rynku lub też ze swoją skrzynką e-mailową? Wtedy przyda nam się dostęp do Internetu.

Oprogramowanie
Jeżeli używa się telefonu do czegokolwiek oprócz rozmów czy też sms-ów, powinno się zainteresować oprogramowaniem znajdującym się w telefonie. Podczas wyboru typu komórki natknąć się można najczęściej na jeden z czterech systemów operacyjnych: Symbian, Android, Bada OS i iOS. Symbian znajdziemy głównie w telefonach marki Nokia. Charakteryzuje się on bardzo dużym zapleczem aplikacji. Android jest najszybciej rozwijającym się systemem. Możemy go znaleźć w telefonach prawie każdej marki. Bada OS to system marki Samsung i głównie w tych telefonach możemy go znaleźć. Zróżnicowanie telefonów obsługujących ostatni system jest praktycznie zerowe, ponieważ znaleźć go możemy jedynie w telefonie iPhone marki Apple. Przez wielu uwielbiany, przez innych znowu znienawidzony. Jedyne, czego nie można mu odmówić, to fakt, że to on kreuje trendy w rozwoju telefonu.

Cena
Ostatnim, ale praktycznie najważniejszym elementem jaki tworzy ogólną ocenę telefonu jest jego cena. To ona decyduje o tym, czy możemy sobie pozwolić na nasz wymarzony telefon. Jeżeli chcemy, aby telefon, który kupimy służył nam jak najdłużej powinniśmy zainteresować się telefonami ze średniej półki. Należy pamiętać, że telefon jest urządzeniem, którego używamy wiele razy dziennie, więc to, czy wybierzemy go zgodnie z własnymi preferencjami jest naprawdę ważne.